29.1 C
Priština
More

  Simitë me djath

  spot_imgspot_img

  Përbëresit

  • 600 gr.miell,
  • 4 vezë,
  • 1 lugë e vogël sheqer,
  • 150 gr.margarinë,
  • 1 katrorkë madhësie shkrepëse maja e freskët,
  • 2 dcl qumësht,
  • 1 lugë e vogël kripë,
  • 200 gr.djath i fortë.

  Udhëzime

  1. Maja ulet me pak qumësht,1 lugë e vogël sheqer dhe pak miell.
  2. Përzihet mirë dhe qëndron në vend të ngrohtë gjersa të vijë.3 vezë dhe një e verdhë veze tunden.
  3. Shtohet qumështi i vakët,kripa,maja e ardhur dhe mielli.
  4. Pasi përzihet mirë dhe ngjeshet,brumi ndahet në 6 toptha.
  5. Pesë petët hapen, lyhen me margarinë të shkrirë dhe vehen njëra mbi tjetrën,kurse mbi petën e gjashtë hidhet djathi i kaluar në rende ose i troshitur.
  6. Pëtët e hapura mbështillen në role,priten në pjesë trashësie1,5-2 cm.dhe palosen në tepsi të lyer me yndyrë të larguara njëra nga tjetra,në mënyrë që ato të piqen njëlloj nga të gjitha anët.
  7. Pasi të vijë brumi 45 min.lyhen me të bardhë veze dhe tepsia futet në furrë të nxehtë me temperaturë 180 gradë C për t’u pjekur afro 30 min.
  kosovarja.ch

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...