-5.6 C
Priština
-2.4 C
Zürich
More

  Si t’i lehtësoni dhimbjet e qafës në mënyrë natyrale

  spot_imgspot_img

  Dhimbjet e qafës janë shumë të zakonshme. Origjina e këtyre dhimbjeve varion nga mungesa e aktivitetit fizik, stresi, i ftohti, problemet me unazat, etj.
  Ja disa mënyra natyrale për t’i lehtësuar këto dhimbje:

  Masazh me vaj Rozmarine

  Vaji esencial i rozmarinës ngroh muskujt e qafës dhe rrit qarkullimin e gjakut. Në pëllëmbën e dorës tuaj, përzieni 5 pika vaj rozmarinë me një sasi të vogël vaj bajame të ëmbël, 2 lugë (të mesme) vaj lule basani (kantarion), 7 pika vaj sherebele. Më pas, masazhoni qafën pa e lënduar. Së fundi, mbështilleni qafën tuaj me një shall të ngrohtë për disa orë për të zgjatur efektin e shërimit.

  Vajrat esenciale si inhalim për të lehtësuar dhimbjet e qafës

  Vajra esenciale nga livando dhe dëllinja lehtësojnë dhimbjen e qafës, në të njëjtën kohë ndihmojnë në lehtësimin e stresit. Shtoni 3 pika të secilit nga vajrat e mësipërm në një enë me ujë të ngrohtë. Kryeni ushtrime të tërheqjes së qafës, ndërkohë që thithni këto aroma. 

  Vaj Mente

  Me anë të vajit të mentes mund të siguroni lehtësimin e dhimbjeve në qafë. Përzieni 2 pika vaj mente me vaj bajame të ëmbël dhe fërkoni zonat e dhimbshme të qafës.

  Nga: Anila Mirdita

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...