-1.3 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Si të zgjidhni problemin e qimeve të rritura: pinceta nuk është aleati i vetëm

  spot_imgspot_img

   Nuk ka asgjë më të keqe se sa lëkura e irrituar nga depilimi, ndërsa dukuria e rritjes së qimeve përbrenda lëkurës është edhe një nga gjërat më të shëmtuara.

  Pilingu i rregullt ju ndihmon që të zgjidhni më lehtë rritjen e qimeve brenda lëkurës. Rekomandohet që zonat problematike t’i masazhoni me preparate me bazë oksid salicilik ose glikolik. Për lehtësimin e skuqjes së lëkurës zgjedhje e mirë do të ishte kremi hidrokortizon.

  Nëse maja e qimeve është e dukshme, lirisht këputni ato me piskatore apo pincetë. Paraprakisht, dezinfektoni lëkurën, por gjithashtu edhe pincetën. Mjafton që t’i lyesh me alkool. Mos e futni pincetën shumë thellë nën lëkurë, që të mos përkeqësohet edhe më shumë problemi.

  Për zgjidhjen e këtij problemi afatgjatë, është mirë t’i përkushtoheni parandalimit të saj. Nëqoftëse përdorni brisk të rrojes, përpiquni që të depiloheni në anën e kundërt të rritjes së qimeve. Përveç kësaj, mos e tërheqni lëkurën gjatë depilimit.

  Zonat problematike apo të infektuara, rregullisht lyeni me vajra masazhues apo losione që përmbajnë oksid salicilik. Ky preparat është i shkëlqyer edhe për ta përgatitur lëkurën për depilim. Përdoreni rregullisht për disa ditë me rradhë para trajtimit depilues. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...