22 C
Priština
26.1 C
Zürich
More

  Si të “shuani zjarrin” pas ushqimit djegës?

  spot_imgspot_img

  Sa herë sapo keni ngrënë ushqim pikant dhe ju është dukur se asgjë nuk mund ta shuajë “zjarrin” në gojën tuaj?Shikoni cilat ushqime duhet të merren pasi të keni ngrënë diçka shumë pikante, dhe cilat duhet t’i shmangni.

  Ujë

  Pirja e një gote me ujë të ftohtë është një reagim natyral në momentin kur mendoni se goja juaj po digjet. Sidoqoftë, edhe pse uji ndalon përkohësisht ndjenjën e zemërimit, ai në të vërtetë do të përhapë kapsaicinën, përbërës i specave djegës dhe vetëm do t’i përkeqësojë gjërat.

  Qumësht ose kos

  Qumështi përmban kazeinë, një proteinë që ndihmon në shpërbërjen e molekulave të kapsaicinës dhe pastaj e lan atë fjalë për fjalë. Kjo është pikërisht arsyeja pse shumë pjata meksikane dhe indiane shërbehen me një lloj produkti të qumështit. Sa më shumë yndyrë qumështi të përmbajë, aq më i mirë është efekti, pasi yndyra përzihet me kapsaicinën dhe e shpërndan atë.

  Alkool

  Alkooli mund të ndihmojë në shpërbërjen e kapsaicinës, por sasia e alkoolit në atë rast duhet të jetë shumë e lartë – për shembull, birra nuk do t’ju ndihmojë shumë. Tekila dhe vodka janë provuar të jenë të suksesshme. Sidoqoftë, një gotë alkool nuk është ideja më e zgjuar.

  Sheqer

  Mënyra më e thjeshtë që mund të “ftohni” gojën është të vendosni një lugë çaji sheqer (ose mjaltë) në të. Mbajeni atë në gojën tuaj për një kohë dhe pastaj pështyjeni atë – një shtresë do të formohet në gjuhën tuaj që do ta mbrojë atë nga ndjenja e nxehtësisë.

  Niseshte

  Orizi dhe buka veprojnë si një leckë që do të thithë shijet e hidhura nga goja juaj. Këto dhe ushqime të tjera me niseshte krijojnë një barrierë midis gojës dhe kapsaicinës – kjo është arsyeja pse ushqimet pikante shpesh shërbehen me bukë ose oriz.

  Akullore

  Akullorja është një përzierje e qumështit, sheqerit dhe yndyrës, gjë që e bën atë të përsosur për ftohjen e gojës dhe “shuarjen e zjarrit”.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...