-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Si të shpëtoni foshnjen tuaj nëse i ndalet frymëmarrja

  spot_imgspot_img

  Një studim britanik ka zbuluar se vetëm çereku i prindërve dinë se si të rianimojnë foshnjet e tyre nëse u ndalon frymëmarrja.

  Shumica e prindërve tmerrohen nga vetë paramendimi i një situate të tillë, andaj edhe nuk interesohen për të mësuar teknikën që do të mund të shpëtojë jetën e foshnjes së tyre në momentin më kritik.

  Që t`u hiqet frika nga kjo situatë, në spital ka bërë një video në të cilën mund të shihni se si në një mënyrë të thjeshtë mund ta kryeni metodën e rianimimit.

  Një gjë duhet ta keni të qartë, mënyra e duhur e dhënies së frymëmarrjes artificiale e rrit mundësinë e mbijetimit të foshnjes, gjegjësisht shpëton jetën e fëmijës suaj.

  Ja se si të kryeni rianimimin e foshnjes:

  1. Lajmërojmë ndihmën e shpejtë.

  2. E lëmë foshnjen në sipërfaqe të rrafshë dhe ia lakojmë kokën prapa që të lirojë kanalet e frymëmarrjes.

  3. I japim foshnjes frymë artificiale ashtu që e vendosim gojën tonë tek goja dhe hunda e foshnjes, pastaj 5 herë i japim frymë butësisht.

  4. Mbështesim dy gishta tek gjoksi i foshnjes dhe shtypim 30 herë në ritëm të drejtë.

  5. E përsërisim dhënien e frymës artificiale, vetëm këtë herë i japim frymë vetëm dy herë.

  6. Përsërisim shtypjen me gishtërinjtë në gjoks duke shtypur në ritëm të drejtë për 30 herë.

  7. Përsërisim dhënien e frymës artificiale dhe shtypjes në ritëm për 30 herë derisa të arrijë ndihma e shpejtë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...