-2.4 C
Pristina
-3.6 C
Zurich
More

  Si të ruani rrushin në kavanoz në mënyrë që të mos kalbet

  KOSOVARJA:

  Prisni që t’i shijoni pak shijet e verës, pastaj përdorni një kavanoz.Përbërësit:

  ▪ Rrush
  ▪ Ujë
  ▪ Sheqer

  Përgatitja:

  Hiqni kokrrat nga kalaveshët dhe vendosni në një enë dhe lani mirë. Pastaj mbushni kavanozat e pastër me kokrra rrushi deri në grykë.

  Më pas mbushni çdo kavanoz me ujë deri në grykë dhe shtoni një lugë të plotë sheqer në secilin kavanoz.

  Mbyllni kavanozat fort me kapakët e përshtatshëm.

  Mbushni një tenxhere të madhe me ujë dhe vendosni në të kavanoza me rrush të kthyer përmbys. Lëreni të vlojë, më pas ziejini për rreth 5 minuta. Më pas hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të gjitha ftohen mirë.

  Zhvendosni kavanozat e ftohur me rrush në qilar ose në një vend të freskët dhe të errët. Mos i vendosni në frigorifer.

  Rrushi i përgatitur në këtë mënyrë mund të hahet pas disa ditësh, por ju rekomandojmë të prisni ditë më të ftohta, për t’u kënaqur sadopak me këtë shije të pazëvendësueshme verore.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...