10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Si të përgatisim avokadon

  spot_imgspot_img

  Avokado është pemë e cila rrjedh nga Afrika e Jugut, dhe e cila është plot vitamina, minerale dhe gjëra tjera ushqimore të rëndësishme. Avokado në pamje na përkujton pak dardhën, shpesh i’a rekomandojnë grave shtatzëna, sepse është i domosdoshëm për rritjen e foshnjës. Është shumë i shëndetshëm, por shumë njerëz nuk dijnë se si mund të konsumohet. Avokado gjithnjë konsumohet i freskët (papërpunuar), por ekzistojnë disa mënyra të përgatitjes së tij. Në vazhdim po ju japim disa mënyra të përgatitjes së avokados.

  PËRGATITJA E AVOKADOS

  Gjatë blerjes së avokados duhet të keni kujdes që avokado të jetë i butë në prekje, sepse vetëm ashtu është plotësisht i pjekur dhe i përdorshëm, si dhe bëni kujdes të veçant të mos jetë i lënduar.

  Gjëja e parë që duhet bërë për përgatitjen e avokados, është që ta qëroni. E qëroni menjëherë para përgatitjes dhe shërbimit sepse tuli i tij nuk është i mbrojtur nga lëngu i limonit, ashtuqë shpejt nxihet. Pas qërimit të avokados, e preni përgjysmë, dhe i nxjerrni bërrthamën.

  Avokado mund të hahet i freskët i prerë në feta, por mund t’i shtoni edhe erëza (mëlmesa). Avokado kriposet në mënyrë që i shtoni kripë me majë gishtash, disa pikë lëng limoni, me vaj ulliri, uthull balsamike apo piper. Me këto erëza shija e tij ekzotike do të shtohet më shumë.

  Mund ta përgatitni edhe me pak qumësht si dhe duke përzier me disa fruta tjerë, ashtuqë fitoni një ‘smoothie’ të shijshëm. Kombinimin e frutave me të cilat do ta përzieni, mund ta zgjedhni vetë. Për cilindo kombinim që të vendosni, mos dyshoni sepse do të dalë i shkëlqyer dhe shumë i shëndetshëm.

  Avokado shumë përshtatet me sallata të ndryshme, kurse mund ta përzieni me lakrën e kuqe, majdanoz, domate, bërzillok, qepë dhe hudhër. Shijet do të jenë të shkëlqyera, kurse përshtatet me çdo lloj gjelle.

  Me avokado mund të krijoni edhe një masë të shijshme për lyerjen e bukës, siç e përdornin më parë marinarët. E tëra që ju nevojitet është pak vaj i virgjër i ullirit dhe avokado. Shtrydheni avokadon, shtoni vajin e virgjër të ullirit dhe përzieni. Lyeni bukën me masën e fituar dhe kënaquni!/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...