24.1 C
Priština
23.9 C
Zürich
More

  Si të përdorni vajin e ullirit për shëndetin e lëkurës

  spot_imgspot_img
  Përveç vlerave shëndetësore shumë të rëndësishme për shëndetin, vaji i ullirit konsiderohet si një eliksir për fytyrën.
  Ky lëng i artë është përdorur për bukurinë që në Greqinë dhe Egjiptin e lashtë.

  Këto qytetërime, besonin se vaji i ullirit e mban lëkurën të bukur, të butë, të ushqyer dhe të pastër.

  Ndërkohë, ekspertët e mjekësisë moderne kanë zbuluar se vlerat e vajit të ullirit i atribuohen pasurisë së antioksidantëve.

  Si të pastroni fytyrën me vaj ulliri

  Vajin e ullirit mund ta përdorni për pastrimin e fytyrës nga papastërtitë, sepse ai është më efikas se produktet kozmetike të pastrimit.

  Ai nuk bllokon poret dhe është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurave.

  Vajin e ullirit mund ta përzieni me pak lëng të freskët limoni ose me ujë dhe ta vendosni në fytyrë nëpërmjet pambukut.

  Vaji i ullirit është më i preferuari nga njerëzit me lëkurë të ndjeshme dhe ata alergjikë ndaj produkteve kozmetike.

  Vaji i ullirit kundër akneve

  Vaji i ullirit është anti-bakterial nga natyra dhe për pasojë rekomandohet kundër akneve.

  Për më tepër ai lufton inflamacionin dhe largon skuqjen përreth puçrave.

  Vaji i ullirit për ushqyerjen e lëkurës

  Ju mund të përzieni vajin e ullirit me lëng trëndafili ose vaj esencial të lavandës dhe ta lyeni fytyrën.

  Në këtë mënyrë, ju do të keni lëkurë të ushqyer por vaji do ju ndihmojë të luftoni edhe probleme si ekzema.

  Maskë me vaj ulliri

  Vajin e ullirit mund ta përdorni edhe për përgatitjen e maskave të ndryshme.

  Ekspertët rekomandojnë përzierjen e gjysmë luge gjelle me vaj ulliri, të verdhën e vezës dhe një lugë gjelle me miell.

  Këtë maskë mund ta mbani në fytyrë për 20 minuta dhe do të vëreni se lëkura e fytyrës do të jetë më e ushqyer.

  Kundër rrudhave

  Vaji i ullirit përmirëson elasticitetin e lëkurës dhe rrjedhimisht lufton rrudhat, sidomos ato në pjesën e syve.

  Këtë pjesë mund ta lyeni me vaj ulliri në mëngjes ose edhe në mbrëmje çdo ditë për të parë përmirësim në paraqitjen e jashtme.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...