-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Si të mbani nën kontroll yndyrën e flokëve

  spot_imgspot_img

  A e keni ditur se mund t’I stërvitim flokët që të mos na yndyrosen shpejt? Ndiqini këto këshilla dhe mbajeni nën kontroll yndyrën e flokëve.

  Me siguri keni menduar se nuk është mirë t’I lani tepër shpesh flokët? Këtu ka një të vërtetë, por nuk do të thotë të jetë ashtu. Me rëndësi është të përqendroheni në dissa gjëra të tjera.

  Shamponimi

  Mos e teproni me shampoo. Edhe nëse floku bëhet I pastër, shampoja e tepërt e dëmton atë, sidomos nëse e lani përditë. Do të thotë, flokët mund t’I lani përditë, por ndonjëherë pa shampoo. Ajo shpesh e zhduk vajin natyral mbrojtës të flokut dhe trupi juaj reagon duke tajuar sa më shumë yndyrë që ta ruajë flokun nga dëmtimi. Më së pari filloni t’I lani flokët cdo të dytën ditë dhe me sa më pak shampoo, pastaj kaloni në cdo të tretën ditë. Do të vini në një fazë kur ndonëse do t’I lani vetëm dy herë në javë flokët, ato nuk do të yndyrësohen. Zgjidhni shampo pa sulfate, më të butë dhe nga ato që bëjnë më pak shkumë.

   Faktorë të tjerë

  Në yndyrësimin e flokut ndikojnë edhe faktorë të tjerë – hormone, shkumat për flokë, ushqimi. Ulini mjetet për stilizim, sidomos gjatë verës dhe kujdesuni të pini sa më shumë lëngje dhe të hani ushqim të shëndetshëm.

  Krehja

  Krehja e shpërndan sebumin dhe yndyrën e flokut, por në këtë mënyrë e forconi edhe qërrimin. Një nga këshillat është të mos teprohet. Krehja e shpeshtë dhe fenirimi e dëmtojnë flokun. Mos e teproni as me kremëra apo me mjete të tjera trajtimi për flokët. Jepini flokut hapësirë për të marrë frymë. Vera është stina ideale për këtë, pasi mund ta stilizoni edhe nëse e keni flokun e yndyrshëm.

   Vaj cajrash

  Provoni me vajëra cajesh të përziera në ujë. Stërpikini flokët ndonjëherë me to. Ekzistonë edhe mjete të tjera, sic janë për shembull toniku bimor, vitaminat dhe vajërat e cajeve, të cilat mund të ndihmojnë./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...