-5.6 C
Priština
-2.4 C
Zürich
More

  Si të largoni erën e keqe në gojë (Halitosis)?

  spot_imgspot_img
  Halitosis mund t’i referohemi si erë e pakëndshme e gojës.
  Shkaku kryesor i halitosis është nga goja (infeksione të dhëmbëve, higjiena e dobët dentare, pirja e duhanit dhe kështu me radhë) por, nganjëherë mund të jenë shkak dhe disa sëmundje të veshkave dhe të traktit gastrointestinal. Mbeturinat e ushqimit në gojë ose gjuhë, gjithashtu mund të shkaktojnë edhe zhvillimin e baktereve. Në këtë artikull do të gjeni sekretet, për të kuruar halitosis nëpërmjet disa mënyrave natyrore.

   1) Bëjeni karafilin mikun tuaj më të mirë. Kjo barishte ka shumë potencial në luftën kundër halitosis. Përtypeni atë pas çdo vakti dhe ju do të keni frymë të freskët.

  2) Bëni zakon që të fërkoni butësisht gjuhën, me furçën e dhëmbëve, për të eliminuar ushqimin që ka mbetur atje. Duke bërë këtë, ne kemi minimizuar  mundësitë e rritjes së baktereve në gojën tonë. Soda bikarbonat është gjithashtu një nga përbërësit, që ju mund të shfrytëzoni për të shmangur halitosis. Duhet vetëm të shtoni sodën në ujë dhe bëni gargarë me të.

  3) Mos harroni majdanozin. Majdanozi ka një substancë të quajtur klorofil. Kjo substancë është e njohur si deodorant i frymës. Ai eliminon çdo aromë të keqe nga goja juaj. Mund ta përdorni si një lëng ose ta përtypni. Gjithashtu, mund të hani gjethe ​apo vaj ​mente. Ajo është ilaç shumë i mirë për të shmangur aromën e keqe.

  4) Ёshtë e rëndësishme të përfshini fruta të ndryshme dhe perime në dietën tuaj normale. Kjo do t’ju ndihmojë në shmangien e këtij problemi. Shumë thelbësore është të rrisni konsumin e ushqimit të pasur me vitaminë C dhe E. Këto vitamina janë efektive në shërimin e halitosis.

  5) Mund të zgjidhni një shpëlarës goje, që përfshin eukaliptol. Kjo është e dobishme për të reduktuar frymën e keqe.

  6) Gjithashtu mund të përzieni vaj rigoni në ujë dhe ta pini.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...