-1.2 C
Priština
-2.8 C
Zürich
More

  Si ndikojnë njerëzit që nuk ju pëlqejnë, në shëndetin tuaj?

  spot_imgspot_img

  Studimet kanë treguar se kur jemi në shoqëri të një personi irritues, të dikujt i cili nuk është i pëlqyeshëm për neve, truri është më i ngadalshëm. Si pasojë e kësaj pengohën proceset në organizëm, dhe si rezultat, ne fitojmë dhimbje të kokës.

  A ju ka ndodhur që të keni ndonjë person shumë antipatik, pa ndonjë arsye të vërtetë? Nëse ky person është shpesh në shoqërinë tuaj, menjëherë ndryshoni këtë, këshillojnë ekspertët.

  Në fakt, studimet kanë treguar se kur ne jemi në shoqëri me ndonjë person irritues, i cili nuk është i pëlqyeshëm, truri është më i ngadalshëm, prishen proceset në organizëm, duke rezultuar në nervozizëm, dhimbje koke dhe reduktim të sistemit imunitar.

  Dihet që në shoqëri pranojmë-konsumojm sjellje të personave të tjerë, që në psikologji njihet si „sindromët pasqyrë“. Dhe kjo është shumë mirë, kur jeni të rrethuar me njerëz të këndshëm, por kur kemi dikend i cili nuk na pëlqen, dëmtimi i shëndetit është shumëdimensional. Ajo çfarë ndodh më pas është se ne, do të mbushemi më shumë me energji negative.

  Në afat të gjatë kjo mund të ketë efekte shumë negative. Është interesante, megjithatë, se ky efekt ndodh vetëm kur ne jemi në shoqërinë e njerëzve të pakëndshëm gjatë kohës së lire dhe jo kur jemi të angazhuar. Kjo do të thotë që kolegët të cilët nuk na pëlqejnë nuk janë të „dëmshëm“ për shëndetin tonë. Ekspertët shpjegojnë se kur ne nuk punojmë, ne nuk jemi të fokusuar në detyrë, më shumë e perceptojmë mjedisin, dhe në qoftë se dikush nuk na pëlqen, shumë më vështirë do të durojmë atë. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...