Në këtë gjendje shpesh kapemi pas ushqimit të pasur me karbohidrate të thjeshta,i cili është burim i energjisë së shpejtë dhe me kalori të lartë, ashtuqë pas një vakti të tillë vjen edhe deri te ulja e energjisë dhe lodhja.

Hipotireoza, gjegjësisht aktiviteti i ngadalësuar i gjëndrrës tiroide shpesh shpie në shtim peshe, gjegjësisht prishë rregullimin e peshës trupore. Një nga arësyet mund të jetë opstipacioni (kapsllëku), por shkak janë shpesh edhe sulmet e tejngopjes, të shoqëruar me ndjenja lodhjeje dhe rraskapitje dhe mungesën e energjisë.

Te hipotireoza shpesh kapemi pas ushqimit të pasur me karbohidrate të thjeshta, i cili është burim i energjisë së shpejtë dhe me kalori të lartë, ashtuqë pas një vakti të tillë vjen edhe deri te ulja e energjisë dhe lodhja.

“Rekomandohen ushqime me indeks glikemik të ulët apo mesatarë. Duhet filluar me zvogëlimin e karbohidrateve të cilët vijnë nga buka, brumishtet, orizi, biskotat dhe lëngjeve të ëmbëlzuara sepse konsumimi i tepërt i karbohidrateve e ngarrkon shumë aktivitetin e insulinës e cila në hipotireozë është e zvogëluar”, këshillon nutricionsti Nenad Bratkovic.

Guxojmë të hamë karbohidrate nga perimet pa përbërje niseshteje, fruta, bishtajore dhe drithëra si tërshëra, hikërra, quinoja, dhe eventualisht elbi dhe thekra. Duhet zvogëluar përdorimin e vajit të lulediellit dhe sojës, kurse duhet rritur konsumimin e vajit të ullirit dhe të futet në ushqim peshku i kaltërt. Janë zgjedhje e mirë edhe vaji i lirit, farat e lirit dhe omega-3 nga bajamet dhe arrat.

Është shumë e rëndësishme ngrënia e rregullt e mëngjesit, edhe atë ushqime me indeks glikemik të ulët deri në të mesëm – thekon tërshëre me kos probiotik me yndyrë të ulët dhe kanellë. Ushqimin duhet organizuar në pesë deri gjashtë vakte gjatë ditës. Lejohen mesvakte: 3 katrorë çokollatë e zezë para dreke dhe gjysmë grushti bajame pas dreke.

Përgjatë çdo vakti rekomandohet marrja e pak proteinave, të mashtrohet uria, kurse burimi më i mirë janë peshqit, bishtajoret, drithërat, fruta arrash dhe e bardha e vezës. Shtoni konsumimin e ushqimeve të pasur me antioksidantë, sikur boronica, qershi, rrepka të kuqe dhe domatet. Shmangni ato që pengojnë punën e gjëndrrës tiroide, sikur brokoli, lakra, lakër brukseli, lulelakër, lakër jeshile, spinaq, sojë dhe kikirikë.

Këshillohet edhe aktiviteti i rregullt fizik që të ngritni nivelin e hormoneve të lumturisë serotoninës dhe endorfinës, por edhe të nxitni proçesin e dobësimit dhe djegies së yndyrnave.

kosovarja.ch