20.7 C
Priština
More

  Shkaqet më të zakonshme të infertilitetit tek gratë

  spot_imgspot_img

  Pothuajse 90 për qind të çifteve, pas trajtimit të suksesshëm me sukses mbesin shtatzënë …

  Në Ballkan, përafërsisht 18 për qind të çifteve kanë probleme me riprodhimin, me përafërsi çdo i pesti çift. Është interesante të theksohet që megjithatë, në të njëjtin raport të pamundësisë të krijimit janë të përgjegjshëm edhe burrat ashtu si gratë. Më konkretisht, 30 për qind të meshkujve dhe 30 për qind të grave kanë probleme të bërjes së fëmijëve, dhe pjesa tjetër është e lidhur me shkaqe të pashpjegueshme, dhe, një numër faktorësh tek të dy partnerët që e pamundësojnë shtatzaninë.

  Kur të kërkoni ndihmë? Nëse një vit keni marrëdhënie të rregullta seksuale, që nuk e përfshijnë asnjë formë të mbrojtjes, mund të thuhet se ka disa shenja që ju mund të keni probleme për të ngelur shtatzënë. Pra, mos hezitoni të vizitoni mjekun ose specialistin në fushën e gjinekologjisë dhe obstetrikës, në mënyrë që të përcaktojë shkakun e mundshëm të problemit. Me trajtimin e duhur dhe mjekimin, më shumë se 90 për qind të çifteve janë në gjendje që të bëjnë fëmijë.

  Por, mos të zgjasim edhe shumë me të dhënat statistikore, më e mirë është të theksohen shkaqet e zakonshme të infertilitetit tek gratë.

  – Endometrioza
  Qelizat nga endometrium (në pjesën e brendshme të mitrës), janë gjetur në një numër vendesh në trup, jashtë mitrës, në vezoret, tubat fallopiane, rrethanor (fshikëz, zorrë) ose të organeve të largëta (mushkëritë). Si dhe qelizat e zhvendosura endometriale kryesisht kanë receptorët e estrogjenit, ku vjen deri tek imitimi i ciklit menstrual, dhe gjakderdhje gjatë menstruacioneve. Ashtu si ky gjak nuk ka mundësi të rrjedhjes, e cila çon në krijimin e një ciste, që mund të pëlcet, irriton indet përreth dhe të çojë deri tek krijimi i mresë dhe / ose mbështjelljes në bark.

  Simptomat e mundshme: Disa gra nuk kanë fare simptoma, ndërsa të tjerat kanë periudha të dhimbshme, ose marrëdhënie seksuale të dhimbshme dhe dhimbje të përgjithshme në zonën e fshikëzes.

  Zgjidhje e mundshme: trajtimin e infertilitetit me medikamente dhe mbarësimin artificial, operacioni me anë të cilës largohen qelizat abnormale dhe i qelin vezoret.

  – Problemet me ovulacion
  Problemet me ovulacion mund të përfshijnë një sërë problemesh dhe kushte (shpesh hormonale) që pengon lirimin e vezëve në vezore.

  Simptomat e mundshme: mungesa e menstruacioneve dhe menstruacione të parregullta, si dhe menstruacione tejet të butë apo të rëndë.

  Zgjidhjet e mundshme: duke marrë ilaçe për të rregulluar ciklet, rritjes së pjellorisë dhe fertilizimi in vitro.
  – Vezët me cilësi të dobët
  Vezët janë dëmtuar ose kanë anomali kromozomale, dhe nuk mund të mbajnë një shtatëzani.

  Simptomat e mundshme: nuk ka
  Zgjidhjet e mundshme: fertilizimin in vitro duke përdorur vezorët apo embrionet e donatorëve.

  – Vezoret policistike
  Këtu bëhet fjalë për një numër të madh të cistave të vogla të cilat më së shpeshti gjenden në skajet e jashtme të vezoreve. Edhe pse nuk dihet shkaku i saktë i formimit të vezoreve policistike, është konsideruar të jetë një nga hormonet fajtor në formimin e tyre. Një nga arsyet për zhvillimin e sindromit të vezoreve policistike është teprica e hormonit androgen, të cilët sekretojnë gjëndra të veshkave dhe seksit (tek femrat – vezoret), të cilat janë të  nevojshme për prodhimin e hormonit estrogjenit. Tek sidromet e vezëve policistike, vezët shpesh nuk mund të pjeken deri në fund, dhe kështu që nuk mund të vjen deri tek fekondimi.

  Simptomat e mundshme: ciklet menstruale të parregullta, rritja e qimeve në trup, puqërra, trashje, dhimbje në zonën e barkut, saktësishtë vezoreve, menstruacione të rënda dhe të dhimbshme

  Zgjidhjet e mundshme: medikamente për fertilitetin, kirurgji, fertilizimi in vitro, ndryshimet e jetesës – ushqimi, kurë për diabet që mund të ndihmojë, të krijojë ovulacion të rregullt. 

  – Vezoret e bllokuara
  Vezoret e bllokuara ose të dëmtuara mund të parandalojnë spermën për të arritur deri tek vezët të pjekur ose për të parandaluar një vezë të pjelluar për të arritur deri në mitër.
  Shkaqet mund të përfshijnë sëmundjet seksuale dhe infeksionet tjera bakteriale dhe sëmundjen inflamatore e pelvikut.

  Simptomat e mundshme: nuk ka

  Zgjidhjet e mundshme: kirurgji për të përmirësuar vezoret ose në qoftë se vezoret janë shumë të dëmtuara, fertilizimit in vitro.

  – Alergji të spermës
  Rreth dy për qind të femrave kanë një reaksion alergjik ndaj spermës, dhe trupi fillon të prodhojë antitrupa që vrasin spermën, duke i trajtuar ato si një trup i huaj.

  Simptomat: Nuk ka

  Zgjidhjet e mundshme: inseminimi artificial
  Kombinimi i problemeve të pjellorisë

  Bëhet fjalë për një problem me fertilitet tek të dy partnerët apo më shumë probleme që ka njëri ose të dy partnerët. Shanset e pjellorisë varen nga madhësia e problemit dhe natyrisht mundësinë e trajtimit të saj, por duhet të vihet në dukje që përderisa të dy partnerët kanë disa probleme me pjellorinë, mundësia e shtatzënisë bie ndjeshëm.

  Gjithkush ka të drejtë të përpiqet të mbetet me barrë dhe të lindë fëmijën e vet, por nëse nuk mundeni për shkak të problemeve të shumta, por e dëshironi një fëmijë, ndoshta është mirë që të mendoni për adoptim, i cili gjithashtu mund të jetë një proces shumë i gjatë dhe i lodhshëm.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...