11.3 C
Priština
More

  Shkaku kryesor i kancerit-një histori që është e pabesueshme

  spot_imgspot_img

  Shkaku kryesor i kancerit u zbulua zyrtarisht dekada më parë (1923) nga një shkencëtar, i cili morri Çmimin Nobel për mjekësi në vitin 1931. Dhe që atëherë nuk është bërë asgjë, por vetëm vazhdojnë të mbledhin të holla në mbarë botën kërkimore, nëpërmjet shoqatave të tilla si, për shembull ajo italiane, AIRC.

  Kur shkaku kryesor i kancerit është i njohur tashmë.Shumë pak njerëz në botë e dinë këtë, sepse ky fakt është i fshehur nga industritë farmaceutike dhe ushqimore.

  Në vitin 1931, shkencëtari gjerman Otto Warburg Heinrich mori Çmimin Nobel për zbulimin, për gjetjen e shkaktarit kryesor të kancerit. Otto ka zbuluar se kanceri është rezultat i një pushteti anti-fiziologjik dhe mënyrës së jetesës anti-fiziologjike.

  Pse? Si të ushqyerit anti-fiziologjik (dietë e bazuar në ushqimet acidifikuese) dhe pasiviteti fizik, trupi krijon një mjedis acid (në rastin e pasivitetit, oksigjenimi i dobët i qelizave). Aciditeti qelizor shkakton largimin e oksigjenit. Mungesa e oksigjenit në qeliza krijon një mjedis acid.Në qoftë se një person ka aciditet të tepërt, atëherë automatikisht ka mungesë të oksigjenit në sistemin e tij. Substancat acide largojnë oksigjenin, ndryshe nga alkalinet që e tërheqin oksigjenin Pra, një mjedis acid është një mjedis pa oksigjen.

  Otto tha: „Duke i privuar një qelize 35% të oksigjenit të saj për 48 orë, është e mundur ta konvertoni atë në kancer.“ „Të gjitha qelizat normale kanë nevojë absolute për oksigjen, por qelizat e kancerit mund të jetojnë pa të.“ (Një rregull pa përjashtime).

  „Indet tumoriale janë acide, ndërsa indet e shëndetshme janë alkaline.“

  Në veprën e tij „Metabolizmi i tumoreve“, Otto tregoi se të gjitha format e kancerit janë karakterizuar nga dy kushte themelore: acidosis e gjakut (acid) dhe hipoksi (mungesa e oksigjenit). Ai zbuloi se qelizat e kancerit janë anaerobe (mund të jetojnë ose të rriten pa oksigjen) dhe nuk mund të mbijetojnë në prani të niveleve të larta të oksigjenit. Qelizat e kancerit mund të mbijetojë vetëm me glukozë dhe në një mjedis pa oksigjen. Prandaj, kanceri nuk është asgjë më shumë se një mekanizëm mbrojtës që kanë qelizat e caktuara të trupit për të mbijetuar në një mjedis acid dhe pa oksigjen.

  Si përmbledhje:

  Qelizat e shëndetshme jetojnë në një mjedis të oksigjenuar dhe alkalin, i cili lejon funksionimin normal. Qelizat e tumorit jetojnë në një mjedis acid dhe me oksigjen të mangët.

  E RËNDËSISHME:

  Pasi përfundojmë proçesin e tretjes, ushqimi në varësi të cilësisë së proteinave, karbohidrateve, yndyrnave, vitaminave dhe mineraleve, siguron dhe gjeneron një gjendje të aciditetit ose alkalinitetit në trup. Me fjalë të tjera … gjithçka varet vetëm nga ajo që ju hani.

  Dr. George W. Crile, nga Cleveland, një nga kirurgët më të respektuar në botë, haptas deklaron: „Të gjitha vdekjet të ashtuquajtura natyrore nuk janë asgjë më shumë se pika e ngopjes së aciditetit në trup.“

  Siç u përmend më parë, është komplet e pamundur, për kancerin, të shfaqet në një person i cili e çliron trupin nga acidet me një dietë alkaline, e cila rrit konsumin e ujit të pastër dhe që shmang ushqimet që prodhojnë acid.

  Mencken shkruante: „Lufta e jetës është në kundërshtim me mbajtjen e acidit. Plakja, mungesa e energjisë, stresi, dhimbje koke, sëmundje të zemrës, alergji, ekzemë, urtikarie, astma, gurët në veshka, atherosclerosis, ndër të tjera, janë asgjë më shumë se akumulimi i acideve.“

  Dr. Theodore A. Baroody shkroi në librin e tij „Alkalizohu ose vdis“ (alkaline or die): „Në fakt, nuk kanë rëndësi emrat e shumë sëmundjeve, ajo që ka rëndësi është që se ato vijnë të gjithë nga shkaktarë me rrënjë të njëjta: mbeturinat acide në trup“

  Po Kimioterapia?

  Kimioterapia acidifikon trupin në një masë të tillë, që përdor rezervat alkaline të trupit për të neutralizuar aciditetin, duke sakrifikuar bazat minerale (kalcium, magnez dhe kalium) që janë të depozituara në eshtra, dhëmbë, nyje, thonjë dhe flokë. Për këtë arsye vërejmë ndryshime tek njerëzit që marrin këtë trajtim dhe, ndër të tjera, humbjen e flokëve. Për trupin nuk do të thotë asgjë që të jetë pa flokë, por një pH acid do të thotë vdekje.

  Asnjë nga këto nuk është përshkruar apo thënë, sepse për të gjitha indikacionet, industria e kancerit (lexo: Industria farmaceutike) dhe kimioterapia janë nga industritë më profitabile dhe pronarët e këtyre industrive nuk duan që kjo të publikohet. Sa më shumë që sëmuren njerëzit, aq më të larta janë fitimet e industrisë farmaceutike.

  „Le të jetë ushqimi ilaçi juaj.“

  (Hipokrati, babai i mjekësisë)

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...