23.4 C
Priština
25.8 C
Zürich
More

  Shija e mirë nuk diskutohet, por a i keni ditur edhe përfitimet shëndetësore të qershisë

  spot_imgspot_img

  Janë aq të shijshme dhe të preferuara nga të gjithë, saqë u janë kushtuar edhe këngë. Por a i keni ditur përfitimet shëndetësore që sjellin qershitë. Përmbajtja e vitaminës A, C dhe Kaliumit bën që të ndikojnë në përmirësim të sistemit imunitar, shërim të shpejtë të plagëve, shikueshmëri më të qartë edhe kur drita është e kufizuar, ndihmon uljen e tensionit të gjakut dhe zvogëlon rrezikun e formimit të gurëve në veshka.

  Si një burim i pasur me antikosidantë të fuqishëm, qershitë ulin rreziqet e sëmundjeve kardiovaskulare. Ky pemë ka bërë jehonë edhe për shkak edhe të çlirimit të dhimbjeve nga sëmundje si artriti.

  Kohëve e fundit, është zbuluar që qershitë luftojnë pagjumësinë dhe dhimbjet muskulore, falë natyrës anti-inflamacion të vitaminës C dhe antioksidantëve. Në një gotë me qershi gjeni 330 miligramë kalium që përbën 10% të dozës së rekomanduar ditore të kaliumit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...