-2.8 C
Priština
2.7 C
Zürich
More

  Seksi shëron kokëdhëmbjen më mirë se sa medikamentet!

  spot_imgspot_img

  Një ekip i neurologëve e ka kryer një studim i cili tregoi përfundimisht se aktiviteti seksual mund që „pjesërisht apo tërësisht të eliminonte“ disa lloje të kokëdhëmbjes, të tilla si migrenë.

  Një studim i kryer në një Universitet Gjerman, në fakt, tregon se, në raste kur ju përdorni pretekstin e dhimbjes së kokës kur dëshironi që të shmangni marrëdhënie seksuale, shumë prej të cilët i shqetëson ky problem më mirë do të ishte që në vend të barnave të bëjnë dashuri me partnerin e tyre-kundër kokëdhëmbjes.

  Sipas rezultateve të kërkimit, të publikuara në revistën e Shoqatës për trajtimin e dhimbjes së kokës, „Cefalgija“ pas aktit seksual dobësimin e simptomave të kokëdhëmbjes e kanë përjetuar gjysmën e pacientëve me migrenë, kurse tek e pesta e tyre dhimbja e kokës u zhduk plotësisht.

  Shkencëtarët shpjegojnë këtë me faktin se gjatë seksit përmes sistemit nervor lirohet endorphins, analgetik natyrorë në trupin e njeriut, të cilat janë në gjendje për të reduktuar ose eliminuar plotësisht dhimbjen.

  Edhe pse shumica e pacientëve me dhimbje të kokës nuk e preferojnë marrëdhënien seksuale gjatë sulmeve të migrenës dhe dhimbjes së kokës-klasteri, të njohur edhe si kokëdhëmbja e thjeshtë, disa prej tyre gjithashtu kanë ardhur në përfundim që marrëdhëniet seksuale kanë pas rezultate pozitive, dhe e përdorin atë si një lloj të terapisë kur ata kanë dhëmbje koke, apo kur e kanë ndjenjën që mund të fillonte kokëdhëmbja. Kjo kryesisht i referohet individëve meshkuj që vuajnë nga migrena. Por marrëdhënia seksuale si ilaç megjithatë nuk është e gjithëfuqishme, thotë fakti se tek një e treta e pacientëve pas marrëdhënieve seksuale intensifikohet dhimbja e kokës./kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...