20.7 C
Priština
More

  Sa kohë mund të përdoret qumështi pasi ta keni hapur ambalazhin?

  spot_imgspot_img

  Ne të gjithë dimë të lexojmë në deklaratë kur qumështi është i paketuar dhe cila është data në të dhe sipas shijes për të kuptuar nëse është prishur apo jo, por prapë mund ta hidhni pa u prishur.

  Sipas portalit Eat By Date, pasi hapet, mund të përdoret 4 – 7 ditë pas datës së shtypur në ambalazh, dhe kur hapet, qumështi që ka shumë yndyrë mund të përdoret për 5 – 7 ditë, dhe qumësht pa laktozë dhe pa yndyrë 7 ditë pas skadimit, por nëse ruhet në frigorifer.

  Sa kohë mund të qëndrojë qumështi pa u prishur?

  Ekziston një ndryshim i madh midis mbishkrimeve në ambalazh, të cilat mund të jenë: “më mirë është të përdoret deri më “, “të shitet deri më”, “skadon”.

  Fraza e parë tregon vetëm cilësinë, dhe pas asaj date ushqimi është i sigurt për t’u ngrënë.

  “Skadon deri më” zbulon ditën kur produkti fillon të prishet dhe nuk mund të jetë aq i mirë për t’u konsumuar.

  “Të shitet deri më” tregon për shitësin se deri kur duhet ta shesë, dhe më pas e hedh poshtë.

  Asnjë nga këto mbishkrime nuk zbulon kur qumështi do të prishet.

  Natyrisht, ne gjithashtu duhet t’i kushtojmë vëmendje se çfarë lloj qumështi blejmë, nëse nuk është i mbrojtur, ai do të prishet më shpejt.

  Si të zgjasni jetëgjatësinë e tij?

  Ka mënyra për të zgjatur jetëgjatësinë, dhe një truk është veçanërisht interesant – shtoni një majë kripe në qumësht sapo ta hapni. Mbylleni dhe tundeni, kështu që ju mund të zgjasni jetëgjatësinë e qumështit edhe për 4 ditë të tjera.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...