19.7 C
Priština
More

  Rregullat bazë të bukurisë pas të dyzetave

  spot_imgspot_img

  Që në moshën e mesme të ruani bukurinë dhe pamjen rinore, ju sjellim pesë këshilla të thjeshta dhe shumë praktike të cilat do t’ ju ndihmojnë shumë

  Ushqimi i shëndetshëm

  Trupi juaj, lëkura, flokët dhe thonjtë do t’ju jenë shumë mirënjohës për këtë . Ju nevojitet ushqimi i rregullt duke konsumuar shumë pemë dhe perime, si dhe ujë . Le të jenë ushqimet tuaja nga përbërësit natyralë. Shumë nga ju do të mendoni se kjo është më lëhtë të thuhet se sa të bëhet dhe është e vërtet, por ju këtë e meritoni. Do ta vëreni ndërrimin më së miri kur janë në pyetje flokët dhe lëkura, sepse do t’i ushqeni me material të nevojshëm.

  Ruajtja nga dielli

  Nëse me vite ia keni dalë para diellit, apo edhe solariumit, do të kishte qenë mirë të ndaloni këtë praktikë . Përveç që shumë herët do t’ju shfaqen rrudhat, ekziston mundësia edhe të fitoni kancer të lëkurës. Përdorni krema mbrojtës prej së paku 30, ‘luani’ me sheshira të ndryshëm dhe syze. Kremën me faktor mbrojtës mbajeni në çantë ose në veturë dhe vendoseni në trup disa herë në ditë .

  Mirëmbajtja e fytyrës

  Kjo duhet t’ju bëhet rutinë . Atëherë , pastrimi I fytyrës dhe përdorimi i kremave hidratues para gjumit dhe në mëngjes le të bëhet rregull. Grave shpesh ju ndodh të shkojnë në gjumë pa e hequr grimin, e sidomos nëse kanë pasur ditë të ngarkuar. Duhet gjithmonë të paktën pallomat e lagëta t’i keni afër. Pallomat e lagëta nuk do ta fshijnë fytyrën thellë, por edhe kjo është më mirë se sa të flini me pudër, maskarë dhe buzëkuq. Grimi mbyll poret dhe than fytyrën, me rëndësi është që në gjumë të shkoni të pastër dhe të freskët. Në mëngjes gjithsesi përdorni krem hidratues, me mundësi me faktor mbrojtës, e përveç fytyrës me të lyeni edhe qafën e duart.

  Më pak del më shumë

  Nëse e keni dashur grimin e rëndë , tani është koha ta ‘lehtësoni’pak. Shpesh lyerja e tepërt mund të jap përshtypje se jeni më e moshuar se sa në të vërtetë. Ruajeni tenin dhe mirëmbani lëkurën. Kur keni ten të mirë dhe lëkurë të mirëmbajtur, shpesh mjafton një maskarë dhe dukja juaj të jetë edhe më e mirë.

  Filloni nga brendia

  Me ushqim të rregullt dhe ruajtje nga dielli, duke përfshirë edhe ushtrime i lëshoni endofinet të qarkullojnë dhe të ‘bëjnë ’ të veten. Nuk ka asgjë më tërheqëse sesa fytyra e relaksuar dhe buzëqeshja./kosovarja.ch/

  Artikulli paraprak
  Artikulli tjetër

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...