20.7 C
Priština
More

  Rizoto me fileto pule, supë me thjerrëza dhe pene me perime të stinës

  spot_imgspot_img

  Rizoto me fileto pule

  Përbësit:
  300 g oriz
  Lëng pule
  1 fileto pule
  1 lugë maskarpone
  100 g djathë parmixhano
  50 g gjalpë
  50 ml vaj ulliri
  50 domate të thara
  Gjysmë gote verë të bardhë
  4 qepujka
  4 thelpinj hudhre
  1 tufë borzilok
  Kripë
  Piper

  Presim në kube fileton e pulës, pastrojmë qepën dhe hudhrat dhe i presim hollë ato. Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe skuqim qepën, fileton e pulës dhe hudhrat. Më pas shtojmë orizin, domatet, duke vazhduar skuqjen e duke e përzier. E shuajmë me verën e bardhë. Shtojmë lëngun e pulës, kripën, piperin dhe e ziejmë rizoton për 13 minuta. Në fund shtojmë maskarponen, gjalpin, borzilokun dhe e vazhdojmë përzierjen edhe për dy minuta të tjera. Në fund hedhim edhe djathin parmixhano.

  Supë me thjerrëza

  Përbërësit:
  150 g thjerrëza
  2 lugë kafeje uthull
  2 domate
  Gjysmë lugë pelteje domateje
  Gjysmë karrote
  Gjysmë qepë
  2 gjethe të vogla dafine
  2 thelpinj hudhra
  1 lugë kafeje rigon
  100 ml vaj ulliri
  Kripë
  Piper

  Lajmë me ujë të rrjedhshëm thjerrëzat, i vëmë në një tenxhere me ujë të ftohtë dhe i lëmë të ziejnë për 15 minuta. Pastaj e derdhim ujin dhe i shpëlajmë. I vëmë në një tenxhere tjetër, së bashku me perimet e prera në të njëjtën madhësi, dafinën, kripën, piperin, rigonin, hudhrat, vajin e ullirit, uthullën dhe domaten pelte. Shtojmë ujë dhe e lëmë supën të ziejë në zjarr të ngadaltë për 50-60 minuta, derisa të lidhet mirë dhe të marrë shijen që duhet.Pene me perime të stinës

  Përbërësit:
  500 g pene
  Gjysmë patëllxhani të vogël
  200 g domate
  Gjysmë speci jeshil dhe gjysmë të kuq
  1 kungull i vogël
  100 g djathë i bardhë
  50 g kaperi
  70 ml vaj ulliri
  1 tufë borzilok
  1 lugë kafeje rigon
  Kripë
  Piper

  Në fillim lajmë mirë të gjitha perimet dhe i presim ato në kube. Në një tenxhere me ujë të valuar hedhim pastën të ziejë dhe në një tjetër përgatitim salcë, ku hedhim qepën, hudhrat, vajin e ullirit, specat,kungullin, kripën dhe patëllxhanin. I skuqim për pak minuta dhe më pas shtojmë domaten, djathin e bardhë, rigonin, kripën dhe piperin. Pasi salca të jetë trashur mirë, shtojmë edhe pastën e zier. Në fund hedhim pak vaj ulliri, borzilokun dhe pak lëng nga uji i pastës, nëse duhet.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...