-6.4 C
Priština
1.7 C
Zürich
More

  Riktheni format pas lindjes

  spot_imgspot_img

  Nënat e ardhshme brengosen se si trupat e tyre nuk do të rikthehen në gjendjen e para-lindjes, por kjo nuk është shkak për brengosje. Hani mirë dhe bëni ushtrimet e duhura gjatë shtatëzënisë, dhe para se fëmija juaj të festojë ditëlindjen e parë ju do jeni rikthyer në formën e mëparshme, ndoshta edhe në formë më të mirë.

  Bëhuni reale

  Po, ju dëshironi të ushtroni gjatë shtatëzënisë, mirëpo jo edhe të tejkaloni kufijtë e normales. Harroni maratonat e gjata dhe rrafshimin e stomakut!

  Ndërtoni fuqi

  Tani është koha më e përshtatshme të forconi trupin tuaj që të jeni më e aftë të përballeni me vështirësitë e shtatëzënisë, lindjes e më vonë të përkujdesit të fëmijës. Bëni ushtrime të rezistencës 2-3 herë në javë, ushtroni ulje me bisht, hedhje lart, pompa, përdredhje të bicepsit dhe zhytje të tricepsit.

  Mirëmbani fitnesin tuaj

  Nëse jeni një vrapuese e rregullt dhe mjeku juaj ju lejon të vraponi , atëherë vrapi i butë është më se i përshtatshëm. Megjithatë, nëse nuk keni vrapuar më herët, shëtititjet e përditshme janë po aq efektive në aspektin e ndërtimit të qëndrueshmërisë dhe përmirësimit të rrjedhjes së gjakut.

  Qëndroni fleksibil

  Shtatëzënia mund të jetë e vështirë për trupin, duke sjellë me vete një sërë dhembjesh, mirëpo nënat e ardhshme mund të lehtësojnë shumë prej tyre me anë të aktiviteteve siç është joga dhe pilatesi.

  Bëhuni e kujdesshme

  Të shihni si trupi juaj zgjerohet mund të jetë vështirë dhe shumë femra mundohen që të ndjehen mirë për veten e tyre. Me pak mund, mund të ktheni trupin tuaj mbrapa. Më e rëndësishmja, do keni një fëmijë të bukur për të treguar para botës./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...