-5 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Pse shumë femra janë më të lumtura pa grim?

  spot_imgspot_img

  Yjet janë duke e sfiduar standardin e bukurisë dhe janë duke përqafuar pamjen pa grim. Mirëpo si i ndikon ky trend femrat në përgjithësi?

  Me dakada, mos të themi me shekuj, femrat kanë mbajtur grimin që të arrijnë standardet kulturore të bukurisë, kozmetika është përdorur për të theksuar disa veçori dhe për të mbuluar disa të tjera. Nga perspektiva evolucionare, kualitetet që i konsiderojmë si të bukura janë të lidhura me sinjalet e shëndetit riprodhues siç është seksualiteti, shëndeti dhe freskia rinore. Grimi u jep femrave buzë të kuqe, lëkurë pa të meta, sy pushtues dhe pak skuqje që të rrisin tërheqjen seksuale, të paktën nga pikëpamja biologjike dhe kulturore.

  Studimet tregojnë se makijazhi ndryshon në mënyrë të konsiderueshme përshtypjen që e kemi për femrat. Në një studim, femrat me makijazh janë perceptuar si më të shëndetshme dhe me më vetëbesim sesa po të njejtat të paraqitura pa makijazh.

  Është e qartë se këto janë arsye të mira që i bëjnë femrat të mbajnë makijazh në punë pasiqë u rritet vetëbesimi, me çka edhe rritet performanca e tyre në punë. Shumë femra ndjehen pa vetëbesim nëse nuk mbajnë makijazh.

  Sidoqoftë, nuk është e qartë nëse mbajtja e makijazhit është tërësisht përfituese, një studim zbuloi se ka lidhje pozitive mes përdorimit të kozmetikës dhe ankthit, konformitetit dhe ndruajtjes. Femrat që përdorin makijazhin më rrallë, kanë vetëbesim më të lartë shoqëror, stabilitet emocional dhe vetëbesim.

  Në një studim tjetër, femrat që kanë qenë të brengosura për pamjen e tyre kanë përdorur më tepër makijazh, dhe kanë besuar më tepër se makijazhi ua lehtëson interaksionet shoqërore. Është e qartë se femrat përfitojnë nga përparësitë e mbajtjes makijazh pasiqë e rrit tërheqjen, u jep më tepër vetëbesim dhe krijon përshtypje të favorshme në punë dhe në evente sociale.

  Pse trendi pa grim po fiton popullaritet?

  Si duket kjo pamje e re e femrës po përqafohet nga femrat që janë të rehatshme me veten dhe aparencën e tyre. Duke e përqafuar këtë trend, femrat po dërgojnë mesazhin se duan të shikohen siç janë autentike, të pranojnë se si duken pa nevojën e kamuflimit dhe përmirësimit.

  Nëse jeni e intriguar se si do të dukeni pa makijazh mirëpo nuk guxoni të shkoni në punë, provoni që çdo mëngjes të qëndroni pa makijazh para pasqyrës dhe të vështroni veten. Bëjeni këtë për dy javë dhe do e shihni se do ju kthehet vetëbesimi dhe do të ndjeheni rehat me pamjen tuaj natyrale./kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...