24.8 C
Priština
27.4 C
Zürich
More

  Pse larja e fytyrës është proces kaq i rëndësishëm

  spot_imgspot_img

  Duhet të dini se ndotja shkakton dhe plakjen e fytyrës. Shkaku: një rritje e grimcave dhe pikëzave të lëngëta të ndotjes në ajër të cilat hyjnë në poret e lëkurës.

  Këto papastërti mjedisore shkatërrojnë vajrat natyralë të lëkurës të cilët veprojnë si një barrierë mbrojtëse. Kjo e le lëkurën të ekspozuar ndaj radikaleve të lira dhe e le kolagjenin të bjerë, sjell plakjen, dëmtimin e qelizave, skuqjen dhe irritimin. Këto toksina gjithashtu krijojnë një barrierë fizike që pengon trajtimin me produkte.

  Sipas studimeve të fundit, më shumë se 80% të popullsisë në botë thithin ajër të ndotur që tejkalon udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

  Ndotja përshpejton krijimin e rrudhave, njollave të errëta dhe varjen e lëkurës dhe mund të kontribojë në zhvillimin e kancerit të lëkurës. Ja pse është kaq i rëndësishëm pastrimi i lëkurës në mënyrë që të heqë materialet e veçanta në pore.

  Nëse ju nuk e lani mirë fytyrën përpara se të shkoni në shtrat, nuk i lejoni lëkurës të zhvillojë procesin e natyrshëm të riparimit.

  Burimi: Harper’s Bazaar

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...