6.4 C
Priština
More

  Pse duhet të filloni të pranoni komplimentet?

  spot_imgspot_img

  Tek meshkujt komplimentet janë bisedë e thjeshtë e përditshme, mirëpo tek femrat kjo gjë është e komplikuar. Tek femrat është e vështirë të prahohen komplimentet, dhe kur duhet që e komplimentura të thotë “falemnderit” shqetësohet universi i tyre.

  Femrat rrefuzojnë fjalët e mira të njëra-tjetrës deri në atë pikë që bëhen qesharake.

  Mirëpo, marrëdhënia jonë e komplikuar me lëvdatat nuk është bilogjike por është e lidhur me vaginat dhe ciklin tonë menstrual.

  Prandaj të fillojmë nga shkolla e mesme kur si femra mësonim që të mbështetemi tek njëra-tjetra. Karol Gilligan, Pr.Dr dhe autor i librit “Një zë Ndryshe: Teoria

  Psikologjike dhe zhvillimi i Gruas” thotë” Fama e ka çmimin e vet. Ështe një ndjesi të çuditshme e sigurisë kur jeni e zakonshme, merrni komplimente dhe sa hap e mbyll sytë jeni në piedestal d.t.th ndaheni nga vajzat tjera dhe ndryshoni dinamikën sociale.

  Duke e sulmuar lëvdatën dhe neutralizuar atë, ne tregojmë përulësi dhe më e rëndësishmja- solidaritet me grupi

  Herën e ardhshme që ndokush të u japë komplimente, sfidojeni veten tuaj që të jepni një falemnderim.

  Pra, kur të merrni komplimente, ja si duhet të reagoni:

  1. Thuani “Faleminderit” nuk është me rëndësi sa egon e madhe e ke.
  2. Nëse lëvdata i referohet një mundimi të përbashkët, cekini njerëzit që kanë qënë të përfshirë.
  3. Shmanguni nga komentimi i komplimentit me kompliment. Një faleminderim i thjeshtë mjafton.
  4. Mos e nënvlerësoni veten me thënie të tilla si: “Nuk ishte punë e madhe”, “Je duke bërë shaka” ,” Isha me shumë fat”e tj./kosovarja.ch/

   

   

   

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...