-2.8 C
Priština
2.7 C
Zürich
More

  Pse disponimi i fëmijës suaj është i ndryshueshëm gjatë adoleshencës?

  spot_imgspot_img

  Adoleshenti juaj është me humor të rëndë? Nëse qesheni atëherë jeni prind i vërtetë! Shumë prindër ankohen për ndryshimet e shpejta të disponimit tek adoleshentët e tyre. Janë disa arsye të forta pse fëmija juaj është me humor të rëndë – dhe fajtor nuk janë vetëm hormonet.

  Adoleshentët me humor të rëndë dhe ndryshimet e trurit të tyre

  Para përdorimit të MRI( rezonancë magnetike), ka qenë e vështirë të kuptohet se çfarë ndodh brenda trurit të adoleshentit. Tani mund të shohim zhvillimin e strukturës së trurit me ndihmën e MRI.

  Ajo çfarë dimë është se truri i adoleshentit ndryshon me shpejtësi sapo të fillojë puberteti. Korteksi paraballor i trurit është pjesa ku rregullohen sjelljet e komplikuara- sjellja e vendimeve komplekse, shprehja e personalitetit, interaksionet sociale e tj. Kjo pjesë e trurit ka një “rilindje” të vogël gjatë pubertetit. Lidhjet ndërmjet këtyre qelizave të trurit ndodhin në norma të larta, përderisa gjatë fëmijërisë kanë pushuar. Truri i adoleshentit rrit sasinë e përbërjes së bardhë në pjesë të caktuara  të trurit, këto pjesë të trurit rregullojnë procese të ndryshme si arsyetimi, gjykimi dhe kontrolli i impulseve.

  Çfarë do të thotë gjithë kjo rritje dhe ndryshim i trurit? Është vështirë të thuhet, mirëpo rënia e disponimit tek disa adoleshentë mund të lidhet me këto ndryshime. Pasiqë kanë kontroll të dobët të impulseve, veprojnë para se të mendojnë.

  Hormonet dhe humori i rëndë i adoleshentit tuaj

  Hormone luajnë rol të rëndësishëm në disponimin, mirëpo ndoshta nuk keni të bëni me problem të hormoneve. Është menduar se hormone seksuale (estrogen dhe testosterone) ndikojnë në trurin e adoleshentit, duke ndikuar në disponimin e tijsaj. Çdo femër me sindromë para-menstruale mund të konfirmojë ndikimin e fuqishëm të hormoneve ndaj disponimit. Mirëpo, nuk janë vetëm hormone shkaktarë të ndryshimittë disponimit.

  Kërkimet e reja tregojnë se hormonet të cilat i qetësojnë të rriturit, tek adoleshentët shkaktojnë ankth. Një hormone i quajtur THP lirohet në organizmin tonë gjatë momenteve të stresit,përderisa  tek të rriturit ky hormon ka rol qetësues tek adoleshentët shkakton ankth. Ky reaksion i THP ka tendencë të eliminohet përgjatë kalimit në pjekuri, me mundësinë të kontribojë më rrallë gjatë episodave të stresit.

  Disponim i keq apo Depresion?

  Prindët shpesh pyesin se çka është disponim normal i rëndë dhe çfarë është depresion. Rregull e pashkruar është nëse disponimi i rëndë nuk zgjat atëherë është normal. Nëse adoleshenti juaj ka patur natë të keqe dhe është irrituar, mirëpo është mirë përgjatë javës, atëherë është prishje e përkohshme e disponimit. Depresioni ka edhe tjera shqetësime përve­ç disponimit të keq, mund të shoqërohet me humbje apo rritje të peshës, parregullsi të gjumit, tërheqje nga familjarët dhe shoqëria apo mendime për vetëvrasje.

  Nëse jeni duke u brengosur për  sjelljet e fëmijës suaj atëherë bëni një thirrje pediatrit apo mjekut familjar. Nëse fëmija juaj është me humor të rënduar atëherë mos u brengosni, sapo që truri i adoleshentit të piqet edhe humori do të kthehet në normale. Keni durim!/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...