5.2 C
Priština
More

  Pse disa fëmijë e kanë kërthizën të dalë te jashtë?

  spot_imgspot_img

  Kur bëhet fjalë për ato pyetje qesharake që vogëlushi juaj ju parashtron si: Pse qielli është i kaltër? Ose, Sa gjethe ka gjithsej në botë? Është vështirë të mos trullosesh nga gjetja e një përgjigje adekuate. Por, herën tjetër që fëmija juaj ju pyet pse disa fëmijë e kanë kërthizën brenda e disa të tjerë jashtë, ju mund t’u jepni një përgjigje me vetëbesim.

  Në kundërshtim me besimin popullor, forma e kërthizës suaj nuk ka të bëjë me mënyrën se si është prerë dhe fiksuar kordoni i kërthizës – andaj mos e fajësoni mjekun tuaj. Në vend të kësaj, shumica e kërthizave me formë te jashtë janë kështu për shkak të indeve shtesë që gjenden nën kërthizë – diçka që është përtej kontrollit të askujt.

  Por, nëqoftëse fëmija juaj ka një kërthizë që duket se herë del jashtë e herë hyn brenda përsëri, kjo mund të jetë një gjendje mjekësore e quajtur hernia umbilikale. Edhepse kjo mund të tingëllojë si e frikshme, zakonisht nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Shumica që kanë këtë gjendje, mund të largohet nga mosha 5 vjeçare por prindërit duhet t’i monitorojnë vazhdimisht në rast të ndonjë vlerësimi emergjent.

  Megjithëse forma e kërthizës jashtë është një formë më pak e zakonshme se forma te brenda, vërtetë nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar për sa kohë që vazhdoni kontrollet e rregullta me mjekun tuaj.

  Formë të jashtme apo të brendshme, nuk ka asnjë dyshim në lidhje me këtë: vogëlushi juaj është po aq i lezetshëm sa edhe të tjerët…!/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...