Përbërësit:

 • 2 gota të ujit qumësht,
 • Gjysëm gote e ujit vaj,
 • 2 vezë,
 • 1 lugë e supës sheqer,
 • 1 lugë e mesme kripë,
 • 10 gr. maja buke (tharm buke),
 • Miell deri sa bëhet një brum i butë.

Për lyerje:

 • 1 ve dhe susam.

Përgatitja:

 1. Të gjithë përbërsit i bëjmë bashkë (qumështi duhet të jetë i vakët) formojmë një brum të butë e vendosim në një enë të thellë e mbulojm me leckë kuzhine dhe e lëmë reth 1 orë që të dyfishohet masa.
 2. Pastaj fillojm i ndajm në toptha sipas dëshirës.
 3. I vendosim në tepsi të lyer me vaj.
 4. Para se ti fusim të piqen i lyejm me ve dhe sipër i qesim susam.
 5. Pjekim në temperaturë 180 gradë celsius.
Burim: kuzhinashqiptare
kosovarja.ch