17.7 C
Pristina
15.5 C
Zurich
More

  Pesë përdorime të shijshme të mbetjeve ushqimore

  spot_imgspot_img

  Rezulton se ne po hedhim shumë ushqime të mira në plehra.

  Zakonisht quhen ‘copëza’, këta përbërës të lënë pas dore (nga kërcellët e brokolit deri tek farat e djathit) janë ideale për krijimin e salcave dhe supave.

  Më poshtë gjeni disa receta të thjeshta, të shijshme që tregojnë se si të përdorni mbetjet:

  Kockat e pulës

  Një kuzhinier i vërtetë mund të krijojë shumë vakte duke përdorur një pulë të vetme, të tërë. Kur të bëhet pjekja dhe gdhendja, kockat japin një supë të shijshme dhe të ngrohët.

  Copa të bukës së ndenjur

  Të vështruarit tek pjesët e fundit të asaj pjese të bukës nuk do t’ju bëjnë të dëshironi t’i hani ato. Në vend që t’i hidhni copat e lëna pas dore në plehra, preni bukën e mbetur në copëza me madhësi të vogël dhe piqni pak për t’i përzier në sallata.

  Prodhimet shtesë

  Ruani mbeturinat ose prodhimet shtesë duke provuar dorën tuaj në turshi. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i dhënë perimeve dhe frutave jetë të re (nga panxharët dhe fasulet deri tek lulelakra dhe madje edhe luleshtrydhet). Na besoni, procesi i turshisë është më lehtë sesa mendoni!

  Lëvore të patateve të pjekura

  Çdo vit, shumë lëvore të patateve të pasura me lëndë ushqyese, të shijshme, hidhen në mbeturina. Mos lejoni që copat tuaja të patates të jenë një prej tyre, pasi ato janë shumë të shijshme.

  Lëvore portokalli

  Krijoni një ëmbëlsirë të shijshme të shtëpisë duke zhytur lëvozhgat e portokallit agrume në çokollatë të errët. Ju gjithashtu mund të përdorni lëvozhgën për të plotësuar gjithçka, nga një Koktej Manhattan në Truffles Candied.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...