-5.6 C
Priština
-0.7 C
Zürich
More

  Pesë këshilla për mbajtjen e drejtë të trupit

  spot_imgspot_img

  Studimet kanë zbuluar se mbajtja e duhur e trupit e ulë ndjeshmërinë ndaj dhembjeve, përveç kësaj do të merrni frymë më lehtë. Mbajtja e përkulur ngushton kanalet e frymëmarrjes, me çka do e keni më të vështirë të merrni frymë.

  Si të mbani trupin drejtë?

  1. “Zgjateni” kurrizin

  Qëndroni me hapësirë mes këmbëve, me shpatulla të zgjeruara, e pastaj paramendoni se dikush është duke ju tërhequr nga lartë për koke dhe qëndroni në atë pozitë për pesë sekonda.

  1. Mbështeteni pjesën e poshtme të shpinës

  Mbështjelleni një peshqir dhe vendoseni mes karriges dhe shpinës, ashtu nuk do të kërruseni kur të uleni. Të njejtën gjë bëjeni edhe në veturë.

  1. Ndryshojeni pozitën

  Uluni në skajin e karriges ashtuqë kofshët nuk do të jenë në të mirëpo prapanica do të jetë plotësisht në ulëse. Kështu më pak do të mbështeteni në shpinë.

  1. Drejtohuni më shpesh

  Kur të humbeni në punë dhe nuk mendoni për mbajtjen e drejtë të trupit, situata përkeqësohet. Lereni një alarm në celular që do ju përkujtojë çdo orë që të drejtoni trupin.

  1. Ndryshoni mënyrën e fjetjes

  Kurshtriheni në anë, vendoseni një jastëk mes këmbëve. Gjumi në pozitën e duhur mund të përmirësojë mbajtjen e drejtë të trupit gjatë ditës./kosovarja.ch/

   

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...