19.5 C
Priština
More

  Përfitimet e ngrënies së frutave të thata

  spot_imgspot_img

  Ndoshta keni menduar që frutat e thata ishin të këqija për ju sepse ato kanë shije pak si karamele – pra shumë të shijshme për të pasur përfitime të vërteta shëndetësore.

  Sidoqoftë, studimi i ri sugjeron që frutat e thata mund të përmirësojnë shëndetin tonë të përgjithshëm duke mbushur disa boshllëqe mjaft të rëndësishme ushqyese në dietat tona.

  Gjetjet nga studimi i ri, botuar në “Journal of Academy of Nutrition and Dietetics”, zbuluan se njerëzit që hanë rregullisht fruta të thata kishin një dietë me cilësi më të lartë krahasuar me ata që nuk hanin fruta të freskëta ose të thata.

  Kjo do të thotë se ata kishin më shumë të ngjarë të hanin mjaftueshëm lëndë ushqyese që konsiderohen të jenë të konsumuara nën dietë standarde, si fibra dhe kaliumi. Studiuesit vendosën të përcaktojnë nëse frutat e thata mund të ndihmojnë në plotësimin e boshllëqeve ushqyese dhe në përmirësimin e cilësisë së dietës.

  Ata kryen një analizë të të dhënave nga Anketa Kombëtare e Shëndetit dhe Ekzaminimit të Ushqimit (NHANES) dhe vlerësuan marrjen mesatare të frutave të thata të rreth 25,000 subjekteve përmes një kujtese dietike. Sipas të dhënave, rreth shtatë për qind e subjekteve hëngrën fruta të thata. Nga të dhënat e mbledhura, studiuesit ishin në gjendje të dilnin në përfundim se ata që e hëngrën atë kishin dieta të përgjithshme me cilësi më të lartë krahasuar me subjektet që nuk e bënin.

  Ajo që është edhe më e dukshme ishte se ngrënësit e frutave të thata gjithashtu treguan se kishin indekse më të ulëta të masës trupore dhe perimetrit të belit sesa homologët e tyre.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...