-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Për shkak të mënyrës moderne të jetesës gjithnjë e më shumë femra e “humbasin” prapanicën: Ngriteni atë me anë të ushtrimeve!

  spot_imgspot_img

  Ekspertët e fitness-it thonë se gjithnjë e më shumë femra e humbasin linjën e cila e ndanë prapanicën nga kofshët, për shkak të stilit joaktiv të jetesës. Në këtë vend toni i muskujve është më pak i zhvilluar dhe për këtë shkak prapanica dhe kofshët duken si e njejta pjesë e trupit.

  Ky grup muskujsh zhvillohet gjatë qëndrimit në këmbë, ngritjes dhe ecjes. Që të rrini drejtë, duhet t’i keni këta muskuj.

  Supozohet se këta muskuj nuk janë të zhvilluara për shkak të natyrës së shumicës së punëve në ditët e sotme, të cilat kërkojnë uljen në karrigë në tavolinën e punës.

  – Duket sikur prapanica ka rënë tek këmbët, sepse nuk ka çfarë e mban të ngritur. Ky fenomen nuk është i trashëguar, por është rezultat i tonit të muskujve dhe definimit të tyre. Dikujt për shkak të gjenetikës mund t’i bëhet e rëndë fomimi i këtyre muskujve, por problemi kryesisht është në vetë tonin e këtyre muskujve – thotë Valeri Semalski, instruktore e pilates-it në Nju-Jork.

  Nëse juve ju neverit ky problem, mund ta zgjidhni me ushtrime, ngritjen e këmbëve, pompat e këmbëve, ngritjen e peshave me këmbë. Pra, mund të keni prapanicën e ngritur nëse ushtroni rregullisht.

  – Prapanica mund të “bëhet”. Nuk është e thënë të keni prapanicë të madhe, por me anë të ushtrimeve të caktuara krijohen muskujt dhe do të keni fryrje aty ku më parë nuk keni patur – thotë Mishel Velaskez, instruktore e joga-s.

  Ato të cilat nuk e kanë këtë kalim ndërmjet kofshëve dhe prapanicës, zakonisht e fitojnë kur mbajnë pantallone xhinse. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...