29.5 C
Priština
More

  Për një buzëqeshje të bardhë – Katër preparate natyrale për zbardhjen e dhëmbëve

  spot_imgspot_img

  Që të këni dhëmbë të bardhë si perlat, nuk është e domosdoshme që t’u nënshtroheni tretmaneve të shtrenjta tek stomatologu.

  Para se të shkoni tek stomatologu për polirim, provoni këto preparate natyrore për zbardhjen e dhëmbëve.

  Soda bikarbon

  Përzieni një lugë me sodë bikarbon, pak kripë dhe disa pika uthull dhe me atë përzierje lani dhëmbët. Veprimin përsëriteni 2-3 herë në muaj, dhe assesi më shpesh.

  Dredhëzat
  Fërkoni dhëmbët me dredhëza të freslëta sikur kur i lani. Pastaj lani dhëmbët me pastë që të mos mbetet sheqeri dhe acidet që dëmtojnë zmaltin.

  Uthull molle
  Jo vetëm që ndihmon më largimin e shtresave dhe pastrimin e dhëmbëve, por edhe i vret të gjitha bakteriet e dëmshme në gojë. Në në gotë me ujë shtoni 1 lugë uthull molle dhe me të lajeni gojën, kurse dhëmbët pastroni me pastë. Veprimin mund ta përsërisni për çdo ditë.

  Dafinë dhe portokall
  Dhëmbët do t’ju bëhen të bardha edhe nëse i lani me një përzierje të fletëve të dafinës dhe lëvoreve të thata të portokallit. Në një enë vendosni sasi të njejtë të gjetheve të njoma të bluara të dafinës dhe lëvore thata të bluara të portokallit dhe shtoni pak ujë. Vendosini në dhëmbë dhe leni të veprojnë 3-4 minuta. Në fund, lani dhëmbët me pastë. /kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...