20.3 C
Priština
17.5 C
Zürich
More

  Pastroni veshkat në mënyrën më të thjeshtë

  spot_imgspot_img

  Veshkat janë ndër organet më kryesore për pastrimin e trupit tonë. Duke iu falënderuar atyre heqim nga trupi helmet dhe kripërat e shumta. Por edhe ato duhet kohë pas kohe t’i pastrojmë që të punojnë më mirë.

  Do të thotë me kohë veshkat mbledhin krip dhe toksina, si dhe zall të hollë dhe guralecë. Këto janë të nevojshme të hiqen, në të kundërtën do të kemi probleme.

  Një grusht me majdanoz të larë apo korijander priteni në copëza më të mëdha, vendosini në enë dhe hidhini ujë përmbi (aq sa të mbulojë fletët). Vendoseni në shporet të zihen për 10 minuta. Hiqeni nga shporeti, lëreni të ftohet (me kapak). Kullojeni dhe kur të ftohet pak vendoseni në frigorifer. Pijeni të ftohtë, një herë në ditë nga një gotë. Mund të bëni edhe çaj më të fortë në mënyrë që ta lëni për 30 minuta të rrijë i mbyllur.

  Menjëherë pas disa ditësh do të vëreni se si urina iu është ndërruar, sepse trupi heq të gjitha helmet e mbledhura në veshka.

  Gjithashtu, duhet të jeni të kujdesshëm në pirje, nëse dyshoni që në veshka keni guralecë. Ky çaj prej majdanozit do t’i ‘shtyj’ dhe do të keni nevojë të takoni mjekun. Karshi çajit të majdanozit, mos harroni që të pini më shumë ujë gjatë ditës në mënyrë që veshkat të punojnë më mirë.

  Me majdanoz, pastrues të mirë të veshkave janë edhe mollët, limoni, shalqiri, ndërsa për vaj të ullirit thuhet që ndihmon në qitje të gurëve.

  Edhe pse ky lëng është krejtësisht natyral, gjithsesi duhet ti shmangeni në shtatzëni dhe konsultohuni me mjekun.

  Ky çaj rekomandohet të pihet dy herë në muaj si detoks i rregullt i trupit. Gjithashtu, është i shkëlqyeshëm për lehtësim të dhimbjeve menstruale. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...