19.5 C
Priština
More

  OBSH rekomandon që ilaçi Remdesivir të mos përdoret për të trajtuar pacientët me COVID-19

  spot_imgspot_img

  Remdesivir, një ilaç ky i Gilead nuk rekomandohet për pacientët e shtruar në spital me COVID-19, pavarësisht se sa janë të sëmurë, pasi nuk ka prova se përmirëson mundësinë e mbijetesës ose zvogëlon nevojën për ventilim, tha një panel i Organizatës Botërore të Shëndetësisë të premten.

  “Paneli … zbuloi një mungesë të provave se remdesivir përmirësoi rezultatet që kanë rëndësi për pacientët të tilla si zvogëlimi i mundësisë së vdekshmërisë, nevojën për ventilim mekanik, kohën për përmirësim klinik dhe të tjerët”, tha udhëzimi, shkruan Reuters.

  Një deklarim i tillë është një tjetër pengesë për ilaçin, i cili mori vëmendjen në të gjithë botën si një trajtim potencialisht efektiv për COVID-19 në verë, pasi provat e hershme treguan disa shenja premtuese.

  Antivirali është një nga dy ilaçet e autorizuar aktualisht për të trajtuar pacientët me COVID-19 në të gjithë botën, por një testim i madh i udhëhequr nga OBSH tregoi muajin e kaluar se kishte pak ose aspak efekt në vdekshmërinë ose gjatësinë e të qëndruarit në spital për pacientët me COVID-19.

  Dhe lidhur me një deklarim të tillë ka reaguar dhe Gilead.

  “Veklury njihet si një standard i kujdesit për trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me COVID-19 në udhëzime nga shumë organizata të besueshme kombëtare”, tha Gilead në një deklaratë, duke iu referuar emrit të markës së ilaçit.

  “Ne jemi të zhgënjyer që udhëzimet e OBSH-së duket se i injorojnë këto prova në një kohë kur rastet po rriten në mënyrë dramatike në të gjithë botën dhe mjekët po mbështeten te Veklury si i pari dhe i vetmi trajtim antiviral i aprovuar për pacientët me COVID-19”.

  Siç shkruan më tej Reuters, Paneli i Grupit të Zhvillimit të Udhëzimeve të OBSH-së (GDG) tha se rekomandimi i tij bazohej në një rishikim të provave që përfshinte të dhëna nga katër prova ndërkombëtare të rastësishme që përfshinin më shumë se 7,000 pacientë të shtruar në spital me COVID-19.

  Pas shqyrtimit të provave, paneli tha, arriti në përfundimin se remdesivir, i cili duhet të jepet në mënyrë intravenoze dhe për këtë arsye është i kushtueshëm dhe kompleks për t’u administruar, nuk ka efekt domethënës në nivelet e vdekjeve ose rezultate të tjera të rëndësishme për pacientët.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...