-1.3 C
Priština
-3.1 C
Zürich
More

  Nuk mund të dobësoheni? Këto janë arsyet e mundshme

  spot_imgspot_img

   Për një kohë të gjatë përpiqeni për t’u dobësuar duke përmirësuar mënyrën e të të ushqyerit si dhe ushtrime të rregullta, por megjithatë prap nuk keni rezultat.

  Ja disa nga arsyet e mundshme pse nuk mund të dobësoheni:

  1. E teproni me ushqimin e shëndetshëm

  Jeni në dietë dhe keni programin për ushqim të shëndetshëm, por ju prap nuk i përmbaheni asaj dhe hani më tepër nga çduhet duke menduar se ushqimi i shëndetshëm nuk ju plotëson.

  2. E tejkaloni mëngjesin

  Siç e dini, ky është vakti ushqyes më i rëndësishëm gjatë ditës, i cili trupit tuaj i ofron energjinë e nevojshme dhe më së shpejti tretet nga shujtat tjera. Nëse e tejkaloni mëngjesin, rrezikoni trupin tuaj për ngarkesë dhe tepricë të ushqimit kur metabolizmi juaj punon më ngadalë.

  3. Nuk flini sa duhet

  Nëse nuk flini sa duhet, kjo do t’ju bëjë edhe më të uritur saqë jeni në të vërtetë, sepse nuk keni energji të mjaftueshme dhe trupi përpiqet që ta kompensojë përmes ushqimit.

  4. Hani më shumë ushqim me kalori të ulët

  Sot, ndoshta ka shumë ushqime që përmbajnë përqindje të ulët të yndyrës, por megjithatë këto ushqime janë ende të larta me yndyrna të ngopura, të cilat nëse merren në sasi të pakufizuar, korrespondojnë si ushqime me vlerë të lartë kalorike.

  5. Nuk keni rutinë të ushtrimeve

  Mendoni se puna juaj e cila kërkon udhëtime të shumta dhe lëvizje, paraqet sasi të mjaftueshme të lëvizjeve në trupin tuaj…Por, trupit tuaj i duhet aktivitet i rregullt fizik, dy apo tri herë në javë.

  6. Nuk pini mjaftueshëm ujë

  Nëqoftëse pini mjaftueshëm ujë, do të jeni më të ngopur dhe do të hani më pak, ndërsa dehidratimi mund t’ju çojë deri në ngrënje të tepruar, më shumë se sa i nevoitet trupit tuaj.

  7. Hani jashtë shtëpisë

  Brenga e shumë të punësuarve është se rrallë herë hajnë në shtëpi, dhe nuk arrijnë që të përgatisin vet ushqim në shtëpi. Kështuqë, vakti juaj i të ushqyerit reduktohet shpesh në një porcion me ushqim të shpejtë ose brumëra (pasta), e cila rezulton në mbipeshë apo shtim të madh të kilogramëve. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...