Ndoshta mund të tingëllojë çuditshëm, por ky kombinim ju ndihmon në zgjidhjen e një problemi të madh…

Mjaltë dhe limon, mjaltë dhe kanellë, mjaltë dhe ujë të ngrohtë…Mjalti është i shkëlqyer në kombinime të ndryshme dhe të gjithë jemi të njohur me këtë. Por, a e kemi menduar ndonjëherë se çfarë mund të ndodhë nëse hani përzierjen e mjaltit me kripë deti?

A e keni vërejtur se në rrethin tuaj ka shumë njerëz që vazhdimisht ankohen se janë të lodhur gjatë gjithë kohës, apo ndoshta edhe juve ju ka ndodhur?

Gjumi optimal zgjat tetë orë, por fakti është se njerëzit zakonisht flenë 6-7 orë. Kjo është vetëm një ose dy orë më pak, por edhe mungesa më e vogël e gjumit mund të ndikojë në shëndetin tonë. trupi i njeriut ka nevojë për tetë orë gjumë sepse kjo është koha që ju duhet të çlodhni plotësisht trupin.

Shumica e njerëzve besojnë se kafeina mund të ju ndihmojë kur ju nuk flini sa duhet, por është e gabuar. Kafeina jep hov të shkurtër, apo energji të përkohshme. Kjo situate është e përkohshme ndërsa më pas vetëm do ndjeheni keq.

Shmangni kompjuterin dhe mos shikoni televizion për të paktën një orë para gjumit. Kur shikoni televizion apo kur jeni para kompjuterit, trurit tonë i duhet kohë të pushojë para gjumit.

Për fat të mirë, ka një zgjidhje natyrale që mund të ju ndihmojë në rastet e mungesës së gjumit. Pjesa më e mirë është se shumica prej nesh e posedojmë këtë produkt në kuzhinën tonë.

Cili është sekreti i këtij ilaçi natyral?

Sekreti qëndron në kripën himalajane. Kjo lloj kripe është e mirë për migrenën, ndihmon gjëndrrat veshkore të luftojnë kundër sëmundjeve të ndryshme, madje rregullon edhe peshën e trupit.

Duke përdorur kripën himalajane, mund të luftoni depresionin për shkak se ajo mund të ndikojë në nivelin e serotonins. Në fund, stabilizohen nivelet e melatoninës, hormoni që është i rëndësishëm për gjumë të mirë.

Vetëm bëjeni një përzierje me 5 lugë çaji mjaltë organik dhe një lugë çaji kripë deti himalajane dhe vëjeni në një enë qelqi. Para gjumit, vendosni një sasi të vogël të përzierjes nën gjuhë.

Lëreni që të shkrihet, ndërsa ju kënaquni në gjumë. Të nesërmen, do të mahniteni nga ndryshimi!/kosovarja.ch/