2.2 C
Priština
More

  Ngrënia e një hot-dogu mund të të marrë 36 minuta nga jeta

  spot_imgspot_img

  Të gjithë ne e dimë se disa ushqime janë të këqija për ne dhe zgjedhim t’i hamë gjithsesi sepse – fare thjesht – ato kanë shije shumë të mirë.

  Por nëse ju thuhet saktësisht se sa mund të zvogëloni jetëgjatësinë tuaj para çdo ngrënie, a do ta bënit akoma? A do të këmbeje një hot-dog për 36 minuta të jetës tënde, për shembull? Epo sipas ekspertëve, kjo është pikërisht ajo që po bëni, pasi një studim i Universitetit të Miçiganit thotë se hot-dogat mund t’ju ​​marrin më shumë se gjysmë ore jetë të shëndetshme.

  Gjatë një studimi, ekspertët vlerësuan 5.853 ushqime për të përcaktuar minutat e jetës të fituara ose të humbura kur hahen, si dhe ndikimin e tyre në mjedis, shkruan Mirrror.

  U zbulua se disa ushqime mund të marrin deri në 74 minuta nga jeta e shëndetshme, dhe të tjera mund të shtojnë 80 minuta.

  Nuk është për t’u habitur, mishi i përpunuar dhe pijet me sheqer u zbuluan se nuk na bënin asnjë favor, thjesht na heqin disa minuta nga jeta jonë, por zgjedhje të tilla si arrat, frutat dhe peshqit mund të shtojnë minuta më shumë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...

  Pesë shënjat më manipuluese të horoskopit

  Në varësi të shenjës së zodiakut, disa njerëz mund...