-5.9 C
Priština
2.2 C
Zürich
More

  Ngjyra e lëkurës zbulon problemet shëndetësore

  spot_imgspot_img

  Lëkura kërkon mirëmbajtje nga jashtë dhe brenda dhe shumë shpejt jep shenjat e mirëmbajtjes apo trajtimit jo të mirë. Përveç ngjyrave natyrale, ka edhe ngjyra tjera të pazakonshme që mund të paraqiten për shkak të sëmundjeve fizike. Këto ngjyra mund të paraqiten në flokë, sy, buzë dhe thonjë.

  Lëkura normale dhe e shëndoshë është e pastër, e njëtrajtshme, lehtë e shëndritshme. Nëse është ndryshe, do të thotë që është në prag të ndonjë sëmundjeje. Lëkura e bukur është rezultat i ushqimit me sasi të duhur dhe sasisë optimale të ujit në trup.

  LËKURA E KUQE- tregon në konsumimin e yndyrërave dhe ushqimit të fortë, e pasur me sheqer, mëlmesa, stimulues dhe alkool. Lëkura e kuqe tregon edhe që kapilarët e gjakut janë të zgjëruar, por ekziston mundësia e të sëmurit nga mushkëritë dhe organet e frymëmarrjes.

  LËKURA E VERDHË- zbulon që konsumoni më shumë se duhet vezë, mish dhe karrota. Kjo lëkurë tregon në problemet me idhzë, mëlqi dhe veshkë.

  LËKURA VJOLLCË- bëhet kur konsumojmë shumë lëngje, ëmbël, ilaçe dhe kemikale (aditivë). Mund të paraqiten problem me zorrë, tretje dhe hormone.

  LËKURA E BARDHË- përmban më shumë konsumim të produkteve të mishit, të pasura me yndyrë dhe kripë. Referohet në ngushtimin e enëve të gjakut, sëmundjet e mëlqisë dhe gjëndrave limfatike.

  LËKURA E KALTËR- është rezultat i kripës së tepërt, sheqerit, alkoolit dhe të gjitha llojeve tjera të stimuluesve. Më shpesh mund të haset tek alkoolistët. Ajo tregon kah sëmundja e mëlqisë, organeve të tretjes dhe pankreasit.

  LËKURA KAFE E ÇELËT është e drejtuar kah pengesat e dispepsit, sëmundjet e veshkëve dhe tek sistemi i sekrecionit. Personi konsumon proteina të tepërta, yndyrë dhe sheqer.

  LËKURA  JESHILE– drejtohet kah kemikaliet dhe ilaçet. Mund të jetë shenjë e zhvillimit të cistës, tumorit dhe kancerit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...