28.6 C
Priština
More

  Nëna vendos të paralajmëroj të tjerët, pasi që vajza i vdes nga përdorimi i tamponëve

  spot_imgspot_img

  Dimrin e kaluar, Xhema-Luis Roberts filloi të ndjehet e sëmurë në stomak dhe zhvilloi simptome të ngjashme me gripin, përderisa ishte në pushim me familjen. Kur vizitoi mjekun ata i thanë se kishte Norovirus, mirëpo doli që nuk kishte virus aspak.

  Pasiqë ethet dhe të vjellat nuk pushonin, Roberts filloi të ndjehet edhe më keq andaj shkoi në spital. Atje mjekët i bënë testimet e gjakur dhe gjetën një bakterie Stafilokokus në sistemin e saj. Përfundimisht konstatuan se simptomet e saja ishin si rezultat i Sindromit të Shokut Toksik (TSS) nga tamponët, të cilët adoleshentja i përdorte për t`u mësuar me ato gjatë orëve të notit.

  Fatkeqësisht, derisa mjekët identifikuan shkakun e simptomeve të saj, ishte tepër vonë. Roberts vdiq nga gjakosja në tru Marsin e kaluar, një jave pasi u transferua në dy spitale të ndryshme për shërim.

  Sot nëna e saj, Diana Roberts, është duke folur për të paralajmëruar adoloshentët dhe prindërit e tyre për rreziqet që përmbajnë tamponët.

  “Bashkëshorti im kurrë nuk ka dëgjuar për TSS, prandaj unë po flas që nesër një prind i ndonjë adolesheteje me simptome të ngjashme të mund të shpëtojë fëmijën në kohë” thotë ajo.

  Që kur Roberts vdiq, miqtë dhe familja e saj kanë mbledhur 50,000 dollarë donacione për spitalin Alder Hey, në të cilin ishte trajtuar ajo.

  Edhepse TSS është e rrallë, 1 apo 2 në 100,000 femra mund të sëmuret, Diana shpreson se tregimi i saj do të ndikojë për informimin e të tjerëve, dhe të kuptohet rreziku i përdorimit të tamponëve./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...