-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Nëna që konsumon duhan, ja se si shqetëson foshnjen në barkun e saj

  spot_imgspot_img

  Këto fotografi shqetësuese të ultrazerit shfaqin reagimin e foshnjeve neë barkun e nënës kur ajo konsumon duhan. 

  Kërkimet nga Univerziteti i Durham dhe Lancaster nxorren fotografit 4D të ultrazërit, duke përcjelle reagimet e fetuesit, të gojës dhe lëvizjeve të tjera trupore, në kohën kur nënat e tyre thithnin cigare. Rezultatet janë botuar në revisen Acta Paediatrica. 

  Gjatë kohës se studimit, hulumtuesit moren 80 ultrazëra të 20 bebeve në mes të javës së 24 dhe javës së 36 të shtatëzanisë. Nga 20 nëna, 16 prej tyre nuk konsumonin duhan, ndërsa 4 nëna të tjera po. Nënat që konsumonin duhan kishin një mesatare prej 14 cigareve në ditë.

  Në rreshtin e parë janë bebet e nënave që konsumojnë duhan!

   

  Rezultatet kanë treguar se foshnjet e nënave të cilat konsumonin cigare, e mbulonin fytyrën e tyre me duar dhe lëviznin gojën, shumë më shumë se sa foshnjet në barkun e nënave që nuk kanë konsumuar duhan.

  Doktorrët bashkë autor, kanë konfirmuar se teknologjia e sotme mundëson qe te shihet ajo qe me parë ka qenë e fshehur, duke zbuluar kështu mënyrën se si ndikon pirja e duhanit ne fetus, në një mënyrë që ne nuk do mund ta kuptonim, pa ndihmen e teknologjisë.

  Të 20 foshnjet sipas vlerësimi të klinikes kanë lindur të shëndetshme, por doktoret e hulumtimit Dr. Reissland dhe Dr. Francis pranjonë se duhet bërë edhe më shumë hulumtim mbi këto lëvizje të foshnjeve edhe në rastet kur baballarët e tyre janë konsumus po ashtu../kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...