20.7 C
Priština
More

  Ndryshimet që i ndodhin trupit të gruas 2 orë deri në 8 javë pas lindjes, ja çfarë duhet të kuptoni me lehoni

  spot_imgspot_img

  Ekspertёt e vlerёsojnё lehoninё si njё periudhё kalimtare pas lindjes e cila zakonisht zgjat 6-8 javё. Gruaja gjatё kёsaj periudhe mund tё pёrjetojё shqetёsime tё vogla nё aspektin psikologjik, nё zgjedhjen e pediatrit tё fёmijёs, nё gjidhёnie etj.

  Menjёherё pas lindjes…
  Nёna e re do tё ndodhet para kёtyre ndryshimeve, dhe nё disa vende tё caktuara gruaja “kёshillohet” tё qёndrojё nё shtrat pёr 40 ditё por kjo bёn qё rreziku pёr tё kaluar trompozё tё jetё tepёr e lartё. Nё kёtё periudhё gruaja duhet tё marrё ndihmё nga dikush, dhe kryesisht nga partneri. Kjo ёshtё njё periudhё shumё delikate, madje aq delikate sa edhe shtatzania.
  Sa zgjat lehonia?
  Fillon 2 orё pas lindjes dhe zgjat 6-8 javё dhe kjo pёrkon me kohёn qё i duhet organizmit tё gruas pёr tё stabilizuar funksionet fizike qё ishin para lindjes. Gjatё kёsaj kohe edhe funksionet e vezoreve do tё kthehen nё normalitet duke stimuluar ciklin menstrual kryesisht nёse nёna nuk ushqen me gji.
  Simptomat e lehonisё
  Nё aparatin neurologjik:
  • Rёnie tё humorit;
  • Shenjat e depresionit post-partum.
  Nё lёkurё:
  • Rёnie tё flokёve.
  Nё kavitetin abdominal:
  • Herniet;
  • Aparati urinar:
  • Vёshtirёsi nё urinim;
  • Urinim mё i shpeshtё;
  • Vёshtirёsi nё mbajtjen e urinёs.
  Aparati gjenital:
  • Kontraksionet uterine;
  • Rrjedhjet e gjakut.
  Ka ndonjё ndryshim nёse lindja ka qёnё me operacion apo natyrale?
  Ekzistojnё ndryshime nё rikuperimin pas njё lindje me operacion dhe natyrale. Simptomat e lehonisё do tё jenё pak a shumё tё njёjtat por rikuperimi pas operacionit do tё bёhet mё ngadalё. Nёse gruaja ka lindur me operacion do tё pёrballet me dhimbje dhe do tё detyrohet tё marrё qetёsues, do ta ketё beben pranё pasi tё dalё nga reaminacioni dhe kёshtu fillimi i gjidhёnies do tё vonohet, do tё kёshillohet tё mos hajё ushqim gjatё 24 orёve tё para, nuk mund tё kujdeset menjёherё vetё pёr beben etj. Pra kёto janё ndryshimet qё duhet tё prisni tё ndodhin me ju gjatё lehonisё! Burimi: pernenat.al

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...