Mrekulli në Vjeshtë: Pica me rrush, djathë dhe arra

Një recetë paksa ndryshe dhe shumë e shijshme për ditët e vjeshtës …

Përbërësit për brumin:

 • 150 gr. miell gjysmë i bardhë
 • 150 gr. miell integral
 • ½ lugë kripë
 • 1 pako tharm të thatë
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 200 ml ujë të vakët

Përbërësit për mbushjen:

 • Rrush të kuq apo të zi
 • 20 gr. gjalpë
 • 10 gjethe të freskëta sherebele
 • 200 gr. djathë i integruar
 • 50 gr. gorgonzola e grimcuar
 • 50 gr. arra të imtësuara
 • Kripë dhe piper i bluar

Për brumin, përzieni mirë të dy llojet e miellit dhe kripën. Në mës të miellit krijoni një vrimë të thellë dhe hidheni tharmin e thatë. Përzieni mirë dhe shtoni vaj ullirin. Gatuani brumin dhe lëreni të rritet për të paktën gjsymë ore.

Gjatë kësaj kohe, lani dhe pastroni rrushin. Paraprakisht, ngrohni furrën në 250 gradë. Në një tenxhere të vogël, shkrini gjalpin dhe rreth 2-3 minuta skuqni gjethet e sherebelës. Ngadalësoni zjarrin dhe hiqni gjethet e skuqura duke e fshirë yndyrën e tepërt. Tek gjalpi, shtoni rrushin dhe përzieni mirë. Largojeni mënjanë. Hidhni letër për pjekje nën brumin e pizza-s. hidhni sasinë e caktuar të djathit të integruar dhe gorgonzola e më pas renditni kokrrat e rrushit dhe fare në fund spërkatni me arrat e grimcuara. Sipas nevojës hidhni kripë edhe piper. Piqeni për rreth 15 deri 18 minuta. Hiqeni nga furra dhe spërkateni me gjethet e skuqura të sherebeles.

kosovarja.ch