13.4 C
Priština
More

  Mos e hidhni kurrë ujin që përdorni për të zier patatet

  spot_imgspot_img

  Çfarë bëni me ujin pasi të keni zier patatet? Shumica prej nesh thjesht e hedh atë. Me sa duket, duhet të kursejmë ujin e patates.

  Mund të tingëllojë paksa e çuditshme, por ashtu siç uji i makaronave shpesh quhet “ari i lëngët” edhe uji i patates ka mirësitë e tij, por ka një përfitim shtesë të më shumë vitaminave dhe mineraleve sesa zakonisht ka në makarona.

  Studiuesit tregojnë sasi të shumta të gjërave të dobishme në patate të tilla si vitamina C, të cilën shumë prej nesh e dinë se punon si një antioksidant i fuqishëm ndërsa rrit imunitetin tonë.

  Patatet janë gjithashtu të mbushura me më shumë kalium që bllokon fryrjen më shumë se një banane! Do të gjeni gjithashtu proteina, vitamina B6 dhe hekur brenda patateve – të gjitha dalin ndërsa zieni, duke e kthyer ujin në një lëng ushqyes.

  Ju mund të merrni të gjitha ato përfitime shëndetësore duke përdorur ujë patate në receta të ndryshme.

  Por, ne nuk jemi të vetmit që mund të përfitojmë nga përdorimi i ujit të patates me lëndë ushqyese. Rekomandohet të shtoni pak në ushqimin e qenit ose maces tuaj për një ushqim të shëndetshëm të kafshëve shtëpiake.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...