20.7 C
Priština
More

  Infeksione vaginale që janë të zakonshme gjatë shtatzanisë

  spot_imgspot_img

  Vaginoza bakeriale

  Shenjat: shkarkim i bardhë; urinim i dhimbshëm; kruarje rreth vaginës tuaj

  Vaginoza bakteriale diagnostifikohet me një kulturë të thjeshtë vaginale tek mjeku juaj, ndodh kur ka një rritje të tepërt të baktereve që normalisht jetojnë në vaginë. Nëse ky infeksion kruarës lihet pa trajtuar ai mund të vazhdojë duke rezultuar në lindje të parakohshme ose peshë të ulët të lindjes.

  Infeksioni i majave

  Shenjat: dhimbje dhe kruarje në vaginë; shkarkim i trashë; skuqje dhe ënjtje; siklet gjatë seksit

  Falë një rritje të estrogjenit dhe progesteronit, infeksionet e majave janë më të zakonshme gjatë shtatzanisë. Për fat të mirë, ata diagnostifikohen lehtësisht nëse trajtohen.

  Grupi B Strep

  Zakonisht nuk ka ndonjë shenjë por disa gra përjetojnë infeksione të traktit urinar për shkak të kësaj e cila rezulton në urinim të dhimbshëm.

  Automatikisht do të testoheni për GBS midis 35-37 javësh. Nëse jeni pozitiv, do t’ju jepen antibiotikë gjatë lindjes, kështu që mos t’ia kaloni infeksionin fëmijës tuaj.

  Trikomoniaza

  Shenjat: kruarje, djegie dhe acarim gjatë seksit: shkarkim i verdhë

  Trikomoniaza është një sëmundje e transmetueshme seksualisht, kështu që parandalimi është thelbësor. Bëni test për t’u siguruar që as ju dhe as partneri juaj nuk e keni dhe ia kaloni njëri tjetrit.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...