10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Mjeku tregon se çfarë mund të shohin foshnjet në vitin e parë të jetës

  spot_imgspot_img

  Kur lind një fëmijë, prindërit nuk mund të heqin sytë jashtë fokusit të foshnjes së tyre, duke u përpjekur të mbajnë çdo detaj në kujtesën e tyre. Ndërkohë, shikimi i fëmijës nuk është edhe aq i mirë sa i yni.

  Mr. Romesh Angunawela, në bashkëpunim me Klinikën Compare, ka vendosur të tregojë se si duket bota me sytë e një foshnje në vitin e parë të jetës së tyre, përmes krijimit të një ‘gif animacioni’ të veçantë.

  Rezulton se në ditët e para të jetës, foshnja sheh vetëm pamje të paqarta bardhë e zi. Çdo muaj, vizioni i tyre bëhet më i mirë, ndërsa pas tre muajsh, foshnja fillon të njohë apo dallojë fytyrat e prindërve të tij. Bota fillon të bëhet gjithnjë e më e gjallë dhe e qartë për ta. Të pamurit apo vizioni i tyre formohet plotësisht përreth dy vite – koha e duhur kur foshnjat janë të etur për të eksploruar botën rreth tyre.

  Ja ku është, mrekullia e natyrës. Thjeshtë nuk mund t’i rrezistojmë tundimit të tyre…/kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...