11.1 C
Pristina
8.1 C
Zurich
More

  Mënyrat më të mira për gatimin e lakrës së Brukselit

  spot_imgspot_img

  Lakra e Brukselit mund të gatuhet në shumë mënyra të ndryshme siç janë:

  Zierja,
  Kaurdisja
  Pjekja.

  Nëse ju pëlqejnë lakrat e ziera, atëherë prisni sa të marrë uji vali, hidhni pak kripë dhe ziejini për 10-15 minuta.

  Pas zierjes shoqërojini me gjalpë, kripë dhe piper të zi.

  Nëse kaurdisja është metoda e preferuar e gatimit atëherë ndajini lakrat në dysh dhe kaurdisini me pak vaj ulliri, kripë  dhe hudhër për rreth 5 minuta deri sa të marrin një ngjyrë të kafenjtë.

  Më pas, hidhni pak ujë, mbylleni kapakun dhe prisni deri sa uji të avullojë.

  Në fund spërkatini me lëng limoni dhe servirini të ngrohta.

  Në furrë, lakrat e Brukselit duhet të piqen të plota.

  Ato duhet të marinohen me kripë, vaj ulliri dhe piper dhe duhen pjekur për rreth 35-40 minuta.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...