2.2 C
Priština
More

  Mënyra të ndryshme se si të përdorim vajin e kokosit

  spot_imgspot_img

  Hulumtimet shkencore mbi vajin e kokosit kanë zbuluar dobitë shëndetësore që ndikojnë në tërë trupin tuaj, brenda dhe jashtë.

  Më poshtë do të mund të lexoni për mënyrat e ndryshme të përdorimit të vajit të kokosit.

  Gatim dhe ushqim

  Gatimi në temperatura të larta – disa vajëra janë të pasigurta për gatim në temperatura të larta, mirëpo vaji i kokosit është një altrnativë e mirë për këtë përdorim.

  Në tost në vend të gjalpës- thjeshtë e zëvendësoni gjalpën me vaj të kokosit në tostin tuaj.

  Hajeni me lugë– vaji i kokosit mund të konsumohet vetvetiu me lugë pasiqë është i shijshëm.

  Smoothie– shtoni një lugë të vajit të kokosit në smoothin tuaj për të rritur vlerën energjetike të pijes.

  Fërgimi i vezëve- lehtësisht e lyejmë fundin e enës para se të fërgojmë vezët .

  Pjekja e kokoshkave- për ti shtuar kokoshkave ëmbëlsi, përdorni vaj kokosi.

  Toping për kokoshkat– në vend të gjalpës, shkrini pak vaj kokosi dhe shpërndajeni mbi kokoshka.

  Çips nga patate të ëmbla– ngrohim furrën paraprakisht, i vendosim copëzat e patateve në tepsi dhe i lyejmë me vaj kokosi. I lëmë në furrë për 15 minuta derisa çipsi të marrë ngjyrë të artë. Shtojmë kripë dhe e servojmë me salcë.

  Zëvendëson vajin bimor– vaji i kokosit me sukses e zëvendëson vajin bimor në shumë raste.

  Fërgim– fërgimi i patateve apo i pulës me vaj kokosi ka edhe përfitime shëndetësore.

  Djath i pjekur në skarë– nuk keni nevojë më për gjalpë, vaji i kokosit është një zëvendësim adekuat për një sanduiç me djath të pjekur në skarë.

  Kafe me vaj kokosi– shtimi i një luge me vaj kokosi e bën kafenë tuaj më të shijshme dhe më energjetike.

  Granola shtëpiake– vaji i kokosit është një nga përbërësit kryesor të granolas.

  Çaj me vaj kokosi– sikurse tek kafja, edhe tek çaji vaji I kokosit është një shtesë e mirë.

  Përdorimi i vajit të kokosit në kozmetikë

  Ndriçues i mollëzave– aplikoni një sasi të vogël në mollëza.

  Losion pas rrojes– I mbyll poret dhe e hidraton lëkurën

  Balsam për buzë– aplikoni direkt në buzë vajin.

  Kremë për irritim nga pelenat– aplikoni rregullisht në prapanicën e foshnjes që të përmirësoni shëndetin e lëkurës.

  Lubrikant seksual-

  Kremë për thithka gjatë të ushqyerit me gji-

  Vaj për masazh– vaji i kokosit është përzgjedhja e duhur për masazhim.

  Zhdukja e njollave nga plakja– fërkoni në duar dhe aplikoni në vendet e dëshiruara.

  Hidratues i fytyrës– pasi të pastroni fytyrën, masazhoni lehtësisht lëkurën e fytyrës me këtë vaj.

  Trajtim i këmbëve të thata– miksoni me salatë dhe fërkoni këmbët.

  Përkujdesje e flokëve me vaj ulliri

  Kondicioner nate– dëshironi një trajtim të thellë me balsam të flokëve? Vaji i ullirit është një alternativë shumë e mirë.

  Rregullim i fundeve të thyera të flokëve– vendosni një sasi tejet të vogël në dorë dhe përshkoni fundet e fijeve të flokëve.

  Zvogëlues i eletricitetit statik të flokëve.

  Përdorime të tjera shëndetësore të vajit të kokosit

  Pastë e dhëmbëve– kombinoni sasi të barabarta të vajit të kokosit me sodën e bukës për të fituar pastën e dhëmbëve.

  Aromaterapi- aroma e këndshme e vajit të kokosit ju ndihmon të relaksoheni.

  Trajtim i plagëve– vaji i kokosit e mbron plagën nga kontaminimi i mëtutjeshëm.

  Nxitës i metabolizmit- 2 lugë në ditë e përshpejtojnë metabolizmin.

  Përkrahës i tiroideve– konsumimi i rregullt i vajit të kokosit është treguar si përmirësues i funskioneve tiroide.

  Përdorimi shtëpiak

  Përdorimi si lubrikant tek motorët/eletronika e vogël

  Vaj kokosi për kafshët

  Ushqejeni qenin apo macen– vaji i kokosit nuk është i shëndetshëm vetëm për njerëzit por edhe për kafshët.

  Aplikojeni në gëzofin e kafshës- kjo gjë do e parandalojë humbjen e qimeve si dhe do e bëjë gëzofin më të shëndritshëm./kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Pushimet shijojnë më shumë me Prime Travel

  Ndërsa ditët e diellit të gushtit i lënë butësisht...

  Dëshironi të vraponi më shpejt, ndiqni këto tri këshilla

  Të gjithë e kemi dëgjuar frazën se duke e...

  Dëgjoni këto këngë për seks të ngadaltë dhe sensual

  Muzika mund të ndikojë në dëshirën tonë seksuale. Kështu...

  Çfarë është shtatzënia ektopike?

  Një shtatzëni ektopike mund të jetë një ngjarje shkatërruese...