10.4 C
Pristina
14.6 C
Zurich
More

  Me afrodiziakë natyral deri në ‘krevat të zjarrtë’

  spot_imgspot_img

  Lexoni cilat ushqime ju dërgojnë në seks të paharrueshëm

  Njerëzit, duke përdorur afrodiziakët me shekuj kanë provuar të përmirësojnë ëndrrat seksuale. Ashtu siç disa gjëra nuk dalin nga moda asnjëherë, ju paraqesim 9 sende ushqimore, të cilat do ta rregullojnë jetën tuaj seksuale dhe do ta bëjnë atë që secila lojë nën mbulesë të bëhet përvojë erotike për t’u mbajtur mend.

  1. Shpargu (asparagus)

  Ky ushqim ofron një natë të paharrueshme seksuale. Përbërësi kryesor i shpargut rrit epshin seksual tek mashkujt dhe femrat. Përdoreni këtë ushqim edhe për arsye se rrit mundësinë e pjellshmërisë tek të dy gjinitë.

  2. Perimet fletëgjelbërta

  Rukola, brokoli dhe spinaqi mund t’ju shëndrrojnë në ‘fishekzjarre’ në krevat. Për këtë mos harroni që rregullisht t’i përdorni në menynë tuaj. Përveç faktit që janë të pasura me magnez dhe kalcium, këto perime rrisin dëshirën për seks dhe pastron gjakun.

  3. Bananja

  Kafshoni bananen për erupcionin e parë të epshit. Kjo pemë është njëra ndër afrodiziakët më të njohur natyral, dhe mos harroni që shpesh ta konsumoni. Bananet janë të pasura me kalium që është I domosdoshëm për ndërtim të masës muskulore. E muskujt e fort janë rrugë e mirë drejt seksit të mirë.

  4. Midhjet

  Midhjet janë të pasura me zink, i cili është i popullarizuar si ‘mineral seksual’. Zinku është element i rëndësishëm për prodhim të testosteroneve, kështu që zë një vend të veçantë në rolin e tij për ruajtjen e arritjes seksuale. Me shekuj midhjet janë shikuar si rrugë e sigurt për seks të mirë. Përzgjedhja juaj duhet të jenë midhje të freskëta , të cilat tregojnë rezultat të mirë në dhomë të fjetjes.

  5. Dhredhëzat dhe frutat tjera të kuqe

  Ngjyrat kanë rëndësi të veçantë në dëshirat seksuale. Shumica e njerëzve, në veçanti meshkujt, ngjyrën e kuqe e konsiderojnë fatale, kështu që edhe dredhëzat kanë efekt të fortë për paralojë. Për shkak të thartësirës dhe faktit që është antioksidant, dredhëza është injeksion për marrëzira të hormoneve.

   6. Çokolata e zezë

  Që të përparojë jeta juaj seksuale është e domosdoshme të merrni 70 përqind kakao, gjë që e përmban çokollata e zezë. Çokollata e zezë, gjithashtu rrit ndjeshmërinë dhe lëkura reagon edhe në prekjet më të vogla . Për këtë hani sa më shumë çokollatë të zezë para se t’i lëshoheni ndjenjave, ku ndjeshmëria e rritur do t’ju dërgojë në ekstazë.

  7. Selino

  Sipas mendimeve të shumë ekspertëve shëndetësor, selinoja i ndihmon trupit tuaj që t’i lirojë andostenolin. Kjo është arsyeja pse libidoja juaj dhe emocionet ‘kërcejnë’, por krahas kësaj do të prodhojë një aromë që është si magnet për anën e kundërt. Selinoja zvogëlon shtypjen e gjakut dhe është përgjithsisht i mirë për eshtra, muskuj dhe seks të mirë.

  8. Bollguri (përzierje drithërash) dhe drithërat tjera integrale

  Bollguri dhe drithërat tjera rrisin nivelin e testosteroneve në trup. Reagon si relaksues dhe zvogëlon ngurrjen në trup, sidomos në organe intime. Më saktë, drithërat integralë veçanërisht u rekomandohen atyre që kanë problem me ereksion. Andaj, përdorini në mëngjes dhe zgjoni epshin së bashku me partnerin.

  9. Bajamet

  Në historinë e drurit , bajami është konsideruar si simbol i frytshmërisë, dhe ka qenë i njohur si ushim efikas për rritje të seksualitetit. Bajami ka efekt stimulues erotik dhe është promotor i shëndetit seksual. Zinku, seleni dhe vitamina E janë arsyet pse bajamet janë afrodiziak për netë të gjata e të zjarrta. /kosovarja.ch/

   

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...