-6.7 C
Priština
2.1 C
Zürich
More

  Mbani formën gjatë pushimeve verore edhe duke ngrënë!

  spot_imgspot_img

  „Gjithkush fokusohet në dobësim para pushimeve,“ thotë Marissa Lippert, RD, pronare e kuzhinës ushqimore. „Por kjo nuk duhet të jetë “licencë” për të shkuar jashtë mase edhe kur ju të shkoni atje.“ Ju jeni në pushime, kështu që të gëzojuni ushqimit dhe kënaquni duke shikuar atë djalin e bukur duke ju sjellur edhe picën e dytë. Prandaj përdorni disa nga strategjitë të shënuara më poshtë, të cilat do të ju bëjnë që ju kur të ktheheni nga pushimet të dukeni e ripërtërirë dhe jo e fryrë.

  1. Prioritizoni

  Mbani rutinën tuaj normale – hani një mëngjes dhe drekë të ngjashme me atë që ju do të hani në shtëpi. Ruani “dëmin” për darkë, pasi që darka edhe ashtu është më tepër argëtuese kur ju jeni në pushime.

  2. Përmirësoni gabimet duke ngrënë

  Nëse ju do të keni një drekë të madhe dhe të fortë, atëherë në mbrëmje ju duhet të përdorni ushqim të lehtë. Rregulli është që, pas çdo përmbushjeje të knaqshme, vakti tjetër duhet të jetë një resetim i shëndetshëm i trupit.

  3. Ruaje për më vonë

  Ju hani jashtë shumicën e vakteve, prandaj keni kujdes pasi që proteinat janë dy herë më të shumta, sesa kur ju hani nga një pjatë.

  4. Alternativa

  Gjatë pushimeve, “happy hours” zakonisht fillon nga 2 apo 3 pasdite, dhe ne plotësisht e miratojmë (pëlqejmë) këtë. Por ju nëse jeni aty për një natë të gjatë duke pirë, bëni një zevendësim të pijeve alkoolike me ato joalkoolike.

  5. Kënaquni

  Nëse pija juaj e preferuar, është një bombë me kalori, si “pina colada”, ju mund ta përdorni një, pastaj zëvendësoni atë me një pije të lehtë si vodka soda me linom, ose një shampanjë proseco (vetëm 85 cals!), verë të bardhë apo lëng frutash.

  6. Mbushuni (ngopuni) lehtë

  Shuani joshjen nga mezet e rënda, duke i plotësuar ato me pije freskuese plazhi me fruta, lajthi, ëmbëlsira dietale nga drithrat (18 Rabbits është e rekomanduar), dhe sanduiqe. /kosovarja.ch/

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Këto cilësi të mashkullit, vlerësohen më shumë nga një femër

  Të gjithë meshkujt mendojnë që femrat janë të interesuara...

  Reduktimi i kripës dhe ndikimi në organizëm

  Kripa është pjesë e rëndësishme e dietës suaj kur...

  12 shenja që tregojnë se partneri ju dashuron çmendurisht

  Dashuria e vërtetë nuk është se vetëm ndjehet, por...

  8 mënyra për të rikthyer besimin tek vetja para çdo takimi të parë

  Nuk ka rëndësi sa takime të reja keni bërë...