Ushqimi i vjetër, i shëndosh i cili dikur e ka zëvendësuar bukën, ndërsa sot duke e ngrënë e ndjemë kënaqsinë në qdo kafshatë!

Leqeniku

Përberësit:

375gr  miell misri
125gr grizë
2 gota  jogurt (gota 2dcl)
1 qese pluhur pecive
2 vezë
300ml ujë të gazuar
150ml vaj
1×1/2 lugë të kafës kripë

Sipas dëshirës mund të përdorni edhe djathin dhe susamin.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit së bashku të përzihen mirë me mikser, dhe të zbrazet në tepsinë të lyer me yndyrë. Leqeniku pjeket në temperaturë  prej 200 ºC.

Foto: thebrownlounge.com