-1.4 C
Pristina
1.8 C
Zurich
More

  Ky ritual para ngrënies mund të ndihmojë në lehtësimin e problemeve me tretjen

  KOSOVARJA:

  Është gjithmonë mirë të ndalosh çdo gjë që po bën dhe të marrësh frymë thellë. Por a e dini se në fakt mund të çojë në një mori përfitimesh shëndetësore?

  Frymëmarrja e thellë mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut, në mbajtjen e niveleve të stresit dhe në frenimin e ankthit ose sulmit të panikut – dhe nëse vuani nga problemet e tretjes, frymëmarrja e thellë mund të jetë miku juaj i ri më i mirë.

  Marrja e frymës thellë na ndihmon të qetësohemi dhe të hyjmë në modalitetin e pushimit. Trupi juaj relaksohet ndërsa rrahjet e zemrës suaj ngadalësohen dhe më shumë oksigjen rrjedh në trurin tuaj.

  Në thelb, frymëmarrja e thellë qetëson gjithçka, duke ndihmuar trupin tuaj të bëjë punën e tij. Dhe kur jeni duke ngrënë, kjo është më e vërtetë se kurrë – veçanërisht nëse prireni të kafshoni fshehurazi një kafshatë të shpejtë midis detyrave, në vend që të uleni për një vakt të lirë.

  Trupat tanë hyjnë në modalitetin luftarak sa herë që jemi duke u përfshirë në një aktivitet stresues. Kjo përgjigje simpatike, e njohur edhe si mënyra e mbijetesës, vërshon trupin tonë me adrenalinë dhe na jep energji për të përfunduar detyrën në dorë.

  Shpërndaje postimin:

  spot_imgspot_img

  Të popullarizuara

  spot_imgspot_img

  Artikuj të ngjajshëm
  Artikuj të ngjajshëm

  Si ndihmon banania në rënien nga pesha

  Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar...

  Para apo pas larjes me shampo, kur duhet të përdorni kondicionerin e flokëve?

  Në kujdesin e flokëve ekziston një teknikë e njohur...

  Omicroni ndikon edhe në seks

  Ekspertët besojnë se COVID-19 dhe variantet si Omicron po...

  Disa mënyra si të qëndroni ngrohtë në makinë, nëse nuk ju punon kondicioneri

  Nëse nuk keni kondicioner në makinë dhe temperaturat janë...